Latest News 1:NATIONAL CONFERENCE CASHTECH-2017 ON 17th & 18th FEB 2017- CLICK HERE  TO DOWNLOAD THE BROCHURE Latest News 2: University Grants Commission (UGC) has sanctioned Minor Research Projects to 7 faculty members of various departments. Latest News 3: AICTE has approved the institute as a center for Pradhan Manthri Koushal Vikas Yojana (PMKVY) .
announce_e0      

Campus Placements


Vignana Bharathi Institute of Technology – Campus Placements 

slider-shaddow copy

amazonAMAZON DEVELOPMENT CENTER INDIA PVT. LTD         Drive Date : 09th December, 2016

S.NoRollNo.BranchName
113P61A0568CSEMOPARTHI SAI BHARGAVI
213P61A0433ECEHARSHITHA K
313P61A0448ECETADEPALLI MADHURI SARITHA
413P61A0476ECEPRANATHI BHRIGUBANDA
513P61A04A2ECEKALA SAI KIRAN
613P61A04A8ECEPILLA SAI SNIGDHA
713P61A04A9ECET SAI SNIGDHA
813P61A04B6ECEKALI SATYA
913P61A04C7ECESHUBHAM DANGRA
1013P61A0284EEEMEDCHALAM DEEPA SRI
1113P61A1204ITMICHAEL ARANTX
1213P61A1217ITTALLA NAGA DURGA PRASAD
1313P61A1223ITSAHITHYA GANDIKOTA
1413P61A1228ITGOWRISETTY SIMHIKA

nuclenixNUCLEONIX SYSTEMS PVT. LTD                          Drive Date : 10th December, 2016

Sno.RollNo.BranchName
113P61A0403ECESIRIKONDA ACHYUTH
213P61A0462ECEÿBURUGUPALLI NARENDER REDDY
313P61A0491ECEPALUGULA RAM MANOHAR
413P61A04C5ECEG SHRAVAN KUMAR
513P61A04D9ECEÿMOGILICHERLA SRIKANTH

head infotechHEAD INFOTECH INDIA PVT. LTD  Drive Date : 12th December, 2016

Sno.RollNo.BranchName
113P61A1218ITTHAZHATHETHIL NIKHIL SURESH

byjusTHINK & LEARN PVT. LTD (BYJU’s)   Drive Date : 20th December, 2016

S.NORollNo.BranchName
113P61A0146CIVILPRATIK N SHAH
213P61A0567CSESAHITHI REDDY BOLLA
313P61A0402ECEABHISHEK DINAVAHI
413P61A0446ECEPEERAMSETTY LAVANYA SRI
513P61A0448ECETADEPALLI MADHURI SARITHA
613P61A0452ECEMANGIPUDI MANI MANJUSHA
713P61A0306MEANANT SHAH N

genpacytGENPACT   Drive Date : 21st December, 2016

S.NoRollNo.BranchName
113P61A0113CIVILMALLIPEDDI CHARITHA
213P61A0511CSEC ASHWITHA
313P61A0512CSEARIGELA AVANTI
413P61A0530CSEKARTHIK KEMBHAVI
513P61A0564CSELAVANGU RAVALI
613P61A0565CSERIDHIMA RAO PADAKANTI
713P61A0567CSESAHITHI REDDY BOLLA
813P61A0572CSEPERUMALLA SAI NARESH
913P61A0592CSESONIA NAGIREDLA
1013P61A05A0CSESUJITA V
1113P61A0416ECEARCHANA RAMAKRISHNA MORE
1213P61A0433ECEHARSHITHA K
1313P61A04F8ECEP.USHA SHREE
1413P61A0242EEES RAMYA
1513P61A0258EEEBULUSU SOWJANYA
1613P61A1201ITMALANI AISHWARYA
1713P61A1205ITAVANTIKA CHATURVEDI
1813P61A1225ITGONUGUNTLA SAI TEJA
1913P61A1228ITGOWRISETTY SIMHIKA
2013P61A1230ITNANDANAM SUSHANSA
2113P61A0305MEBORRA ALEKHYA
2213P61A0324MEKARAN TIWARI
2313P61A0388MEKAIRAMKONDA VISHAL

Students selected for Syntel Limited

S. No.BranchRoll No.Name
1CSE12P61A0599Ganesan Subhitsha

Students selected for HCL TalentCare

Drive Date 09th March, 2016.

S.NoBranchRoll No.Name
1CSE12P61A0517Matta Bhgayasri
2ECE12P61A0438Shankarashetty Jairam
3ECE12P61A04H5Gajula Vishal
4EEE12P61A0292Thadapu Varun Saiteja
5EEE12P61A02B0Artham Vamshi Krishna
6EEE13P65A0219Sahu Suraj Kumar
7IT12P61A1201Goswami Adarsh
8IT12P61A1208Dharmaji Keerthi
9IT12P61A1235Kasula Shravya

infosys

Students selected for INFOSYS

Drive Date 24th Feb 2016.

S.NoBranchRoll No.Name
1ECE12P61A04B8Putchala Sai Vikas
2CSE12P61A0537Guduru Jyothi Reddy
3CSE12P61A0539Vuppala Kalyan Reddy

capgemini

Students selected for CAPGEMINI pool campus

Drive Date 26th March 2016.

S.No.BranchRoll No.Name
1CSE12P61A0556N. S.  Jayasree Karthik
2ECE12P61A0469Kalamalla Niranjan Reddy
3ECE12P61A0490Suri Ramaa Saket
4ECE12P61A04D5Kandi Shravani

Students selected for TCS

Drive Date 12th March, 2016.

S.NoBranch Roll No. Name
1ECE12P61A04H7Chirumalla Vishwodhay

cognizant

Students selected for COGNIZANT pool campus

Drive Date 08.1.2016.

S.No.BranchRoll No.Name
1CSE12P61A0556Jayasree  Karthik  N.S.
2ECE12P61A0437Putta  Jaipal
3ECE12P61A0479Prasanna Haritha  K V L
4ECE12P61A04F0Srivalli  Dorasetty
5IT12P61A1245Sushmita  Capoor
6CSE12P61A0554Gangula Mounika

Sutherland Selects

Selects B.Tech 2016 Passing Out Batch

Drive Date : 06.01.2016

S.No Branch Roll No.Name
1CSE12P61A0514Batte Baba Sai
2CSE12P61A0520Gurla Chaitanya
3CSE12P61A0548Madishetty Manaswini
4CSE12P61A0550Patlolla Manjeeth Reddy
5CSE12P61A0599Ganesan Subhitsha
6ECE12P61A0413P Athira
7ECE12P61A0437Putta Jaipal
8ECE12P61A04C0Manukonda Samuel Stephen Babu
9ECE12P61A04F0Dorasetty Srivalli
10ECE12P61A04G7Villa Girish
11ECE12P61A04H6Kothapally Vishal Reddy
12ECE12P61A04H8Kuppa Yashaswi Jayachandra
13EEE12P61A0265Penumarthi Sarvani
14IT12P61A1201Goswami Adarsh
15IT12P61A1204Madala Avinash
16IT12P61A1223Gangumalla Raghav Reddy
17IT12P61A1225Varigeti Rakesh Babu
18MECH12P61A0303Jha Aditya Ujjwal
19MECH12P61A0305Damaraju Akhil
20MECH12P61A0307Akshay Punjabi
21MECH12P61A0322Pottipadu Bill Stephen
22MECH12P61A0343Badi Lalith Raj
23MECH12P61A0351Gadda Mrudul Abhinav
24MECH12P61A03B7Cherukuri Yashwanth Kumar

Placements - Genpact

Genpact Selects B.Tech 2016 Passing Out Batch

Drive Date : 15th December, 2015

S.NoBranchRoll No. Name
1CSE12P61A0507Neela Alekhya
2CSE12P61A0514Batte Baba Sai
3CSE12P61A0520Gurla Chaitanya
4CSE12P61A0540Addla Kartikeya
5CSE12P61A0550Patlolla Manjeeth Reddy
6CSE12P61A0565Nagaraj Prahlad
7CSE12P61A0599Ganesan Subhitsha
8CSE12P61A05A7Gopishetty Vaishnavi
9ECE12P61A0413P Athira
10ECE12P61A04A3Malthumkar Rohan
11ECE12P61A04C4Sreenivasam Sarah Sundervalli
12EEE12P61A0211Kartham Chandrakanth Reddy
13EEE12P61A0243R Pooja
14EEE12P61A0296Venkata Satya Pavan
15EEE12P61A02A5Tadepalli Yasasvy
16IT12P61A1204Madala Avinash
17MECH12P61A0351Gadda Mrudul Abhinav
18MECH12P61A0383Boda Rohith
19MECH12P61A03A5Jadhav Swapneel
20MECH12P61A03A6Uskamoori Tapasvi Charan

Students selected for MPHASIS pool campus

Drive Date : 10.12.2015.

Sno.BranchRollNo.Name
1ECE12P61A04H7Chirumalla Vishwodhay
2IT12P61A1245Capoor Sushmita

Placements - Morning Breeze

B.Tech 2016 Passing Out Batch – Selected for Morning Breeze United LLC on-Campus Drive Held on 10.12.2015

S.No.BranchRoll No. Name
1CE12P61A0101Anthati Akhil
2CE12P61A0110Matta Girish Sai Gopal
3CE12P61A0117Goli Manikantakumar
4CE12P61A0121Prasad Kolluri
5CE12P61A0122Dareddy Narendra Reddy
6CE12P61A0135Kona Rukmini
7CE12P61A0137Sahoo Sachin
8CE12P61A0140A. V. Sai Veda
9CE12P61A0146Chitturu Sravya
10CE12P61A0148Kadhira Sujithkumar
11CE12P61A0158Nomula Vikram
12EEE12P61A0202Chernapalli Ajay Kumar
13EEE12P61A0211Kartham Chandrakanth Reddy
14EEE12P61A0243R Pooja
15EEE12P61A0258Brahmanpally Sai Krishna
16EEE12P61A0265Penumarthi Sarvani
17EEE12P61A0280Kodamanchili Sunil Karthik
18EEE12P61A0283Jonna Tejasree
19EEE12P61A0291Dara Varun
20EEE12P61A02A5Tadepalli Yasasvy
21MECH12P61A0310Amit Pandey
22MECH12P61A0339Palaparthy Venkata Sai Krishna Chaitanya
23MECH12P61A0343Badi Lalith Raj
24MECH12P61A0355Mahajan Nagesh Umakant
25MECH12P61A0374Mulgundkar Raghav
26MECH12P61A0391Gundala Sandeep
27MECH12P61A0392Ranga Sharath

edutor techonologies

DARK HORSE IT CONSULTING PVT. LTD selects

2016 B.Tech passing out batch students

Drive Date: 4th September, 2015

S. No. Roll No.Branch Name
112P61A0206EEEAnil G
212P61A0280EEESunil Karthik
312P61A0360MENikesh Kumar
412P61A0469ECENiranjan
512P61A0473ECEK Pavithra
612P61A04E4ECEB Sravani
712P61A04E6ECEA Sreedhar Chary
812P61A0514CSEBaba Sai
912P61A0532CSEK HarshaVardhan
1012P61A0552CSEM Mounika
1112P61A0556CSEN Jayasree
1212P61A0558CSEAnushka
1312P61A0569CSEP Priyanka
1412P61A05A1CSESuman Singh
1512P61A1203ITAkshita
1612P61A1228ITSahitiHarshita
1712P61A1245ITSushmita
1812P61A0537CSEGUDURU JYOTHI REDDY
19 12P61A05B1CSEMADDALI VENKATA VARUN
20 12P61A04H7ECECHIRUMALLA VISHWODHAY
2112P61A0216EEEAKELLA GAYATRI SRAVANI
2212P61A0283EEEJONNA TEJASREE

mind tree

Mindtree

MINDTREE SELECTS  – B.TECH 2016 PASSING OUT BATCH DRIVE DATE : 28.11.2015

S.NoBranch Roll No. Name
1CSE12P61A0575SAI RACHANA B
2CSE12P61A0552MANCHIKANTI MOUNIKA
3EEE12P61A02A5Tadepalli Yasasvy
4CSE12P61A0565Nagaraj Prahlad

IBM DRIVE

IBM SELECTS – B.TECH 2016 PASSING OUT BATCH DRIVE DATE : 02.12.2015

Sno.Branch Roll No. Name
1CSE12P61A0556N.S.JAYASREE KARTHIK
2ECE12P61A0474PENUMUDI POOJA BHARADWAJ
3ECE12P61A04C5NANDULA SATYAVATHI SREYA
4ECE12P61A04F1WUPPULURI SRUTHI
edutor techonologies

S.No.Branch Roll No.Name
1MBA 13P61E0003R. ANUHSA

hr foot prints

S.NoBranch Roll No.Name
1MBA 13P61E0012P. MEENAKSHI
2MBA 13P61E0022CH.SUPRIYA
3MBA 13P61E0003R. ANUHSA

justdail

JUSTDIAL    
Sno.BranchRoll No.Name
1MBA 13P61E0019SHIVA SHANKAR

pioneer

S.No.Branch Roll No.Name
1MBA 13P61E0001K.ANEELU
2MBA 13P61E0002M.ANIL KUMAR
3MBA 13P61E0017T. SANJEEV KANNAIAH
4MBA 13P61E0019K.SHIVA SHANKAR
5MBA 13P61E0027K.VENKATESH

TRIDENT

Sno.BranchRoll No.Name
1MBA 13P61E0004ASHISH R P

acc limited

Sno.Branch Roll No.Name
1MBA 13P61E0002M. ANIL KUMAR
2MBA 13P61E0027K. VENKATESH

12
Sno. NameBranch Roll No.
1Phaneendra ACSE11P61A0551
12

S.NoName of the CandidateDepartmentRoll No
1Saleeem Mohd ShaikECE11P61A0485
Untitled-18 copy

S.NoName of the CandidateDepartmentRoll No
1JayeshIT11P61A1219
2Yashwanth M IT11P61A1258
Untitled-19 copy

S.NoName of the CandidateDepartmentRoll No
1Dodle RajatCSE11P61A0518
2Nikhilesh Chakravathi ShivarathriCSE11P61A0547
3Anitha ThummalapallyIT11P61A1205
Untitled-19 copy

S.NoName of the Candidate Department Roll No
1Chandan GangishettyECE11P61A0420
2Hepsiba JangamECE11P61A0428
3Madhupriya PishkeECE11P61A0444
4Reshma Neelofer ShaikECE11P61A0476
5Saleem Mohd ShaikECE11P61A0485
6Shashanka MECE11P61A0490
7Shirisha PentamECE11P61A0491
8Venkata Seetarama Prasad TECE11P61A04B5
9Snehalatha TalariCSE11P61A0586
10Swetha ThonukunuriCSE11P61A0599
11Anusha PandulaIT11P61A1207
12RumanaIT11P61A1239

Untitled-19 copy  
Sno. Branch Roll No. Name
1CSE11P61A0512Bharath Reddy
Untitled-19 copy  
Sno.Branch Rollno. Name
1CSE11P61A0566Ravali Nelluri
2CSE11P61A0588Spoorthi Karnati
Untitled-19 copy  
Sno. Branch Roll No. Name
1ECE11P61A0464Preethi G
2CSE11P61A0526Kiran Kousik Nidsanametla
Untitled-19 copy  
S.NoBranchRoll No.Name
1IT 11P61A1248Sree Sai Ramya T
2IT 11P61A1240Sai Anjani Upadhyayula
3ECE 11P61A0423Deepthi Gregory
4ECE 11P61A0464Preethi G
5CSE11P61A0554Prathyusha Thota
  Untitled-19 copy

 

osmosys

S.NoBranchRoll No.Name
1IT 11P61A1205Anitha Thummalapally
2CSE11P61A0553Prashant Enjamoori
  Untitled-19 copy  
S.NoBranchRoll No.Name
1ECE11P61A0427Harsha Srnivas Visnubhotla
2CSE11P61A0541Naga Swathi Sisila
3IT 11P61A0460Preethi G
4IT 11P61A0477Roja Patti
  Untitled-19 copy

 

ibm

S.NoBranchRoll No.Name
1CSE11P61A0580Mohad Shahid Khan
2CSE11P61A0589V. Sravanthi
3IT 11P61A1240U. Sai Anjani
4IT 11P61A1223Mounika Abadi
  Untitled-19 copy

focus selects

S.NoBranchRoll No.Name
1ECE 11P61A0404Akhila Shiramestty
2ECE 11P61A0421Pothula Charishma
  Untitled-19 copy  
S.NoBranchRoll No.Name
1ECE 11P61A0499Srividhya Dadi
2IT11P61A1240U. Sai Anjani
  Untitled-19 copy  
S.NoBranchRoll No.Name
1IT11P61A1240Sai Anjani Upadhyayulu
2IT11P61A1248Sree Sai Ramya T
  Untitled-19 copy

mindtree

SNo.BranchRoll No.Name
1CSE11P61A0506Anupriya Kavitapu
2CSE11P61A0541Naga Swathi Sistla
3CSE11P61A0587Spandana Mekala
4CSE11P61A0598Swathi Prayaga
5ECE11P61A0429Himabindu Velamakanni
  Untitled-18 copy

fortune infra

SNo.BranchRoll No.Name
1CIVIL11P61A0144Sundeep Vasa
2CSE11P61A0539Mounika Raola
3CSE11P61A0542Nagamani S
4IT11P61A1219Jayesh
5IT11P61A1237Ravi Teja T S S
6IT11P61A1258Yashwanth M
7MECH11P61A03A3Sumanth Kumar Kalemela
     alt=

amazon

SNo.BranchRollNo.Name
1MECH11P61A0336KRISHNA SAI TEJASWI CHAGANTI
2CSE11P61A0549PAVAN KUMAR M 
3CSE11P61A0586SNEHALATHA TALARI
  11

dark horse

SNo.BranchRollNo.Name
1ECE11P61A0453Nagarjuna Atluri
2CSE11P61A0529Lakshmi Sai Poojitha Ch
12

mphasis

SNo.BranchRollNo.Name
1CSE11P61A0596Pochana Suma Gayatri
2CSE11P61A05A4Vamshi Revu
3CSE11P61A05B5Gadde Vishnupriya
4ECE11P61A0423Deepthi Gregory
5ECE11P61A04B0Vaishnavi Dasu
6IT11P61A1240Sai Anjani Upadhyayula
7ECE11P61A0485Saleem Mohd Shaik
13   12a  
SNo.BranchRollNo.Name
1MECH11P61A0306Anmol Patil
2MECH11P61A0308Aravind Muthyala
3MECH11P61A0309Archana Koukuntla
4MECH11P61A0311Arun Kumar Jala
5MECH11P61A0314Basanth Kumar Ranga
6MECH11P61A0322Gopini Akula
7MECH11P61A0326Harsh Pal
8MECH11P61A0328Ifthequar Ahmed Mohammed
9MECH11P61A0331Karthik C S
10MECH11P61A0334Kiran Sai Santosh Kaparla
11MECH11P61A0339Laxmi Sravya Nittala
12MECH11P61A0347Pradeep Y
13MECH11P61A0348Pranav Kumar
14MECH11P61A0350Prashant Chavan
15MECH11P61A0352Radha Krishna Lone
16MECH11P61A0360Rakesh Swami
17MECH10PQ1A0310P Bhaskar Reddy
18MECH10PQ1A0313Harish M
19MECH10P61A0303P Anil Kumar
20EEE11P65A0202M.Sunil Kumar
14   14a  
S.No.BranchRollNo.Name
1ECE11P61A0404Akhila S
2ECE11P61A0421Charishma Reddy Pothula
3ECE11P61A0423Deepthi Gregory
4ECE11P61A0428Hepsiba Jangam
5ECE11P61A0432John Benedict Boggala
6ECE11P61A0438Krishna Yashasvi K
7ECE11P61A0458Nitya Lakkaraju
8ECE11P61A0485Saleem Mohd Shaik
9ECE11P61A0490Shashanka M
10ECE11P61A04A0Srujan Bakurupanda
11CSE11P61A0529Lakshmi Sai Poojitha Ch
12CSE11P61A0539Mounika Raola
13CSE11P61A0547Nikhilesh Chakravarthi Shivarathri
14CSE11P61A0549Pavan Kumar M
15CSE11P61A0568Renuka J
16CSE11P61A0575Sai Meenakshi Anusha Venkata
17CSE11P61A0589Sravanti Vedula
18CSE11P61A0590Sreepadh Sai Gunta
19CSE11P61A05A5M.Veda Sravani
20IT11P61A1213Bidisha Talari
21IT11P61A1223Monika Ambadi
22IT11P61A1237Ravi Teja T S S
23IT11P61A1240Sai Anjani Upadhyayula
24IT11P61A1246Spandana Sarilla
25IT11P61A1249Sri Sai Samhita Returi
15 15a  
S. no.BranchRollNo.Name of the Candidate
1EEE11P61A0211Kalyani Ganganamoni
2EEE11P61A0239K Sharaanya
3EEE11P61A0251K Teja
4EEE11P61A0254Vaishnavi Kankanala
5EEE11P61A0255G Vasavi
6EEE12P65A0202M Laxmi Haritha
7ECE11P61A0420G Chandan
8ECE11P61A0427Harsha Srinivas Vishnubhotla
9ECE11P61A0444Madhu Priya
10ECE11P61A0458Nitya Lakkaraju
11ECE11P61A0460Prasanth A
12ECE11P61A0461Konda Prasanth Kumar
13ECE11P61A0478D Rubeena
14ECE11P61A0491Sirisha P
15ECE11P61A0497M Srikar Phani Kumar
16ECE11P61A04B5T.V.S.R Prasad
17CSE11P61A0525Kaavya Tatavarthy
18CSE11P61A0529Ch. L.S. Poojitha
19CSE11P61A0538Mounika Nomula
20CSE11P61A0539Mounika Raola
21CSE11P61A0541Sistla Nagaswathi
22CSE11P61A0575V Sai Meenakshi Anusha
23CSE11P61A0587Mekala Spandana
24CSE11P61A0588Karnati Spoorthi
25CSE11P61A05A5Veda Sravani
26IT11P61A1205T Anitha
27IT11P61A1239Rumana
6  
S.NoName of the CandidateRoll NumberBranch Name Photo
MOVVA SHIVA KUMAR12P61E0026 MBA50
 2 KASUPA SRIKANTH12P61E0028 MBA49
7
S.NoName of the CandidateRoll NumberBranchPhoto
1KAUSHIK KUMAR KOTTE10P61A0531CSE48
 2 MOUNIKA DASARI10P61A0542 CSE
5  
S.NoName of the CandidateRoll NumberBranchPhoto
1 RAVI KIRAN NISHTALA10P61A0567 CSE47
2SUMA MANDALREDDY10P61A05A5CSE45
3DHEERAJ KOKKULA10P61A0417ECE44
4MOHAN SAMEER R10P61A0439ECE43
5PRANAY KUMAR RACHAKONDA10P61A0455ECE42
6SRI PRIYA YV10P61A0488ECE30
6KAUSHIK KUMAR KOTTE10P61A0531CSE48
4  
S.NoName of the CandidateRoll Number `BranchPhoto
1 Pranay Kumar Rachakonda10P61A0455ECE42
2Jayanjali Neella10P61A0526 CSE41
  3  
S.NoNameRoll NumberBranchPhoto
1RAMESH SANNATHI10P61A1236IT40
2SAI CHARAN ARROJU10P61A1238 IT39
2
S.NoName of the CandidateRoll NumberBranchPhoto
 1 B. Vinay Kumar10P61A04B5ECE38
2P.Anusha10P61A1203IT37
3Prathyusha Santoshi Ch10P61A0461ECE36
4Ch.Srinivas Reddy10P61A0492ECE35
5Vivek Sthanam V L N10P61A04B9ECE34
6R.Suresh10P61A0499ECE33
7B.Priyanka10P61A1231ITt32
8D. Mounika10P61A1225IT31
9Y.V.Sripriya10P61A0488ECE30
9  
S.NoName of the CandidateRoll NumberBranchPhoto
 1 K.JAYASREE09P61A0210EEE29
2L.CHAITANYA KUMAR09P61A0205 EEE28
1  
S.NoName of the CandidateRoll NumberBranchPhoto
1 Ch. Sandeep12P61E0019MBA27
S. Sandhya Rani12P61E0021MBA26

Hiradius

S.NoBranchRoll NoName of the Candidate
Photo
1 ECE 10P61A0496 Sunil Singh Rathode
25
8
S.NoName of the Candidate
Roll NoBranchPhoto
1 T. Anup Sagar Reddy
10P61A0204 EEE 24
2D. Uday Shankar
10P61A0204 EEE 23
15  
S.NoName of the Candidate
Roll NoBranchPhoto
1 EMV. Koushik
10P61A04B7 MBA 22

Future Group

S.NoName of the Candidate
Roll NoBranchPhoto
1 R. Naresh Kumar
12P61E0012 MBA 21
2P. Venkatesh
12P61E0041 MBA 51
3S. Usha Bhavani
12P61E0034 MBA 20
4P. Srilatha
12P61E0029 MBA 19
5S. Suguna
12P61E0031 MBA 18
6A. Sravan
12P61E0027 MBA 17
    10
S.NoName of the Candidate
Roll NoBranchPhoto
1 Srilakshmi Sruthi Pasumurthy
10P6A1254 IT 16
9
S.NoName of the Candidate
Roll NoBranchPhoto
1 Prateek Abhyankar 10P61A0458 ECE 15
2 Saraswathi Bhamidipati
10P61A1248 IT 14
13  
S.NoName of the Candidate
Roll NoBranchPhoto
1 M. Monika Reddy
12P61E0011 MBA 13
2 A.Shimla
12P61E0025 MBA 12
3 S.Sandya
12P61E0021 MBA 11
12  
S.NoBranchRoll NoName of the Candidate
Photo
1 ECE 10P61A0458 Prateek Abhyankar
15
2 ECE 10P61A0432 lokesh Kumar Viswavarapu
10
3 ECE 10P61A0422 R Ganesh Saicharan Rao
9
4 ECE 10P61A0472 Rohit Vedula
8
5CSE10P61A05A5 Suma Mandalreddy
7
11
S.NoName of the Candidate
Roll NoBranchPhoto
1 Manmai Yatap
10P61A0541 CSE 6
2RASAGNYA Y
10P61A0566 CSE 5
3SAI KUMAR MAMMAM 10P61A0572 CSE 4
4SAI LAKSHMI NELLUVOYI S 10P61A0573 CSE 3
5SNEHA THANDLE
10P61A0576 CSE2
11
S.No Name of the Candidate Roll NoBranchPhoto
1 SAI LAKSHMI NELLUVOYI S 10P61A0573 CSE 3
2SANYUKTA SUSARLA 10P61A1247 IT1

APPS Associates -21st Dec 2012

S.No BranchRoll NoName of the Candidate Photo
1EEE 09P61A0241SIKTHA SUCHISMITHA 44

MACROFIX TECHNICAL SERVICES PVT. LTD- 23rd Jan 2013

S.No BranchRoll NoName of the Candidate Photo
1 CSE 09P61A05A7 VIVEKANANDA REDDY CHITTIREDDY 43

Power Deal Energy System(I) Pvt.Ltd-15th Feb 2013

S.No BranchRoll NoName of the Candidate Photo
1 EEE 09P61A0237 Natva Sravan Kumar 42
2 EEE 09P61A0235 Shubhangee Ojha 41
3 MECH 09P61A0342 Avushetty Sai Chandra 40
4 MECH 09P61A0310 R Jayshree Meenu 39
5 MECH 09P61A0307 Dixith Panyala 38
6 MECH 09P61A0345 Sanum Supriya 37

NTT DATA GLOBAL DELIVERY SERVICES LIMITED- 25th Feb 2013

S.No BranchRoll NoName of the Candidate Photo
1 MECH 09P61A0315 MALATHI K 36

EXL INFO TEL INDORE 4th MARCH 2013

S.No BranchRoll NoName of the Candidate Photo
1EEE 09P61A0201 S.ABHILASH REDDY 35
2EEE 09P61A0202 AKASH SINGH 34
3EEE 09P61A0218 M NARESH KUMAR 33
4EEE 09P61A0234 SHAIK RIZWAN AHMED 32
5EEE 09P61A0249A VISHAL 31
6EEE 10P65A0206T GOUTHAM 30
7ECE 09P61A0478 K SATISH 29
8ECE 09P61A04B5 N KARTHIKA MEENON 28

MOLD-TEK TECHNOLOGIES LTD 6th MARCH 2013

S.No BranchRoll NoName of the Candidate Photo
1MECH 09P61A0305 VV BHARGAV SAI KIRAN 27
2MECH 09P61A0336 CH RAJESH KUMAR 26
3MECH 09P61A0338 RAVIKANTH 25

NEWTONS IT PVT LTD 11th MAY 2013

S.No BranchRoll NoName of the Candidate Photo
1EEE 09P61A0248 P VENKAT SRIKANTH 24

SILICON BUSINESS SOLUTIONS 19th MARCH 2013

S.No BranchRoll NoName of the Candidate Photo
1MECH 09P61A0341 SAARIKA 23
2CSE 09P61A0501 ABHINAV SAXENA 22
3CSE 09P61A0502 ADITAYA RAYAVARAPU 21
4CSE 09P61A0587 K SHIVA RAMI REDDY 20
5CSE 09P61A05A4 Y VIJENDAR REDDY 19

 INDIAN AIR FORCE 23rd MAY 2013

S.No BranchRoll NoName of the Candidate Photo
1MECH 09P61A0332 A RAGHAVENDAR DEEPAK 18

OPTIMA INTEGRATED SOLUTIONS PVT LTD 10th JULY 2013

S.No BranchRoll NoName of the Candidate Photo
1ECE 09P61A04B5 S.Karthika Menon 17
2ECE 08P61A0404 K.Anuradha 16
3MCA 10P61F0014V.Sai Ananya 15
4MCA 10P61F0008 K.Manasa 14

TECH MAHINDRA 6th SEPTEMBER  2013

S.No BranchRoll NoName of the Candidate Photo
1ECE 09P61A0417 Mallampalli Deepthi 13

CONGNIZANT TECHNOLOGY SOLUTIONS INDIA PVT LTD. November  2013

S.No BranchRoll NoName of the Candidate Photo
1ECE 09P61A0455 T. Promod Raj 12
2ECE 09P61A0471 N.R.G Shanti Sree 11
3ECE 09P61A04B5 S. Karthika Menon 17

Placement details of MBA students 2012-13

S.No BranchRoll NoOrganisation Name of the Candidate Photo
1 MBA11P61E0008 Sneha Food & Feeds Ltd Dilip Kumar 10
2 MBA11P61E0011 Genpact Girija
3 MBA11P61E0013 Vodafone(Manpower Group) Naga Sai 8
4 MBA11P61E0019 Inventurus Knowledge Solutions S Narendra 7
5 MBA11P61E0020 Factset Systems India Pvt. Ltd. Naresh 6
6 MBA11P61E0035 Reliance Life Insurance Company Ltd. Sandya 5
7 MBA11P61E0041 Minvesta Infotech Ltd. Sneha Badami 4
8 MBA11P61E0043 Randstad India Ltd Shruthi 3
9 MBA11P61E0044 Hindustan Unilever Ltd Sujan 2

APPS Associates -21st Dec 2012

S.No BranchRoll NoName of the Candidate Photo
1 ECE 09P61A04A4 CHANDAPURE VIJAY KUMAR
1

SELECTED STUDENTS FOR DARK HORSE TECHNOLOGIES PVT. LTD

S.No Name of the Candidate YearHall Ticket NoBranch
1CH. PRUDVI RAJ IV B.Tech 08P61A0569 CSE
2MADHAN KUMAR DONTHA IV B.Tech 08P61A0544 CSE
3D VIKRAM IV B.Tech 08P61A05C3 CSE

SELECTED STUDENTS FOR ELEMENTO R&D SOLUTIONS PRIVATE LTD

S.No Name of the Candidate YearHall Ticket NoBranch
1M ANWESH KUMAR IV B.Tech 08P61A0207 EEE

SELECTED STUDENTS FOR JEF TECHNO SOLUTIONS PRIVATE LIMITED

S.No Name of the Candidate YearHall Ticket NoBranch
1M ANWESH KUMAR IV B.Tech 08P61A0207 EEE

SELECTED STUDENTS FOR CAPGEMINI BUSINESS SERVICES (INDIA) LIMITED

S.No Name of the Candidate YearHall Ticket NoBranch
1POORNA CHANDRA C IV B.Tech 08P61A0563 CSE
2AMRUTHAM RAJA IV B.Tech 08P61A0573 CSE

SELECTED STUDENTS FOR SONATA INFORMATION TECHNOLOGY LIMITED

S.No Name of the Candidate YearHall Ticket NoBranch
1G. MADHUSUDHAN IV B.Tech 08P61A1233 IT

SELECTED STUDENTS FOR GENPACT

S.No Name of the Candidate YearHall Ticket NoBranch
1C.H.ANUSHA II MBA 10P61E0021 MBA

SELECTED STUDENTS FOR S & P CAPITAL IQ

S.No Name of the Candidate YearHall Ticket NoBranch
1K.Sai ChandII MBA 10P61E0021 MBA

SELECTED STUDENTS FOR FORTUNE GROUP

S.No Name of the Candidate YearHall Ticket NoBranch
1M.GAYATRI II MBA 10P61E0017 MBA
2G.SANDEEP II MBA 10P61E0014 MBA
3KRISHNA DEVI II MBA 10P61E0037 MBA
4RATNAKUMARI II MBA 10P61E0047 MBA

SELECTED STUDENTS FOR ANU SOLAR POWER PVT. LTD.

S.No Name of the Candidate YearHall Ticket NoBranch
1B.RAGHUVEER II MBA 10P61E0016 MBA

SELECTED STUDENTS FOR PURPLETALK INDIA PRIVATE LIMITED

S.No Name of the Candidate YearHall Ticket NoBranch
1CHANDRAKANTH REDDY G IV B.Tech 08P61A0522 CSE

SELECTED STUDENTS FOR INDIAN INFO LINE.LTD

S.No.NameYearHall TicketBranch
 1T.M.LAVANYAII MBA10P61E0010MBA
 2V.SAHITHIII MBA10P61E0007MBA
 3B.RAGHUVEERII MBA10P61E0016MBA
 4G.SANDEEPII MBA10P61E0014MBA
 5M.MAHESHWARIII MBA10P61E0044MBA

SELECTED STUDENTS FOR SUBEX

S.No.NameYearHall TicketBranch
 1NEELAM ABHINAV KARTHIKIV B.Tech08P61A0401ECE

SELECTED STUDENTS FOR PHOENIX MARITIME SERVICES PVT. LTD 

S.No.NameYearHall TicketBranch
 1PRAVEEN HARINARTHINIIV B.Tech08P61A0462ECE
 2MARUPAKALA RAVI KIRAN REDDYIV B.Tech08P61A0476ECE
 3RAMPALLY VENKATA SANDEEPAKUMARIV B.Tech08P61A0483ECE
 4SREERAM SUBBARAYUDUIV B.Tech08P61A0497ECE
 5MADDULURI SURESHIV B.Tech08P61A04A6ECE
 6GULOORI VINAYIV B.Tech08P61A04C6ECE
 7JITTA SRINIVASUIV B.Tech08P61A12A1IT
8M.SRUJANIV B.Tech08P61A12A4IT
9DEGALA TARUNIV B.Tech08P61A12B3IT

infosys

SELECTED STUDENTS FOR INFOSYS 

S.No.NameYearHall TicketBranch
 1APOORVA REDDY SAMBIDIIV B.Tech08P61A0511CSE
 2SRAVANTHI LAKSHMI NAGA SAI TALLURIIV B.Tech08P61A0541CSE
 3C.BHARATHIV B.Tech08P61A1214CSIT
 4BHOOMIKA PATEL KADIVARIV B.Tech08P61A1215CSIT
 5MAMATHA YADAV BURGAMIV B.Tech08P61A1234CSIT
 6DIVYA UPPULURIIV B.Tech08P61A0425ECE
 7CHAITHANYA KRISHNA VAKATIIV B.Tech08P61A0442ECE
14
S.No.NameYearHall TicketBranch
 1APOORVA REDDY SAMBIDIIV B.Tech08P61A0511CSE
 2SRAVANTHI LAKSHMI NAGA SAI TALLURIIV B.Tech08P61A0541CSE
 3C.BHARATHIV B.Tech08P61A1214CSIT
 4BHOOMIKA PATEL KADIVARIV B.Tech08P61A1215CSIT
 5MAMATHA YADAV BURGAMIV B.Tech08P61A1234CSIT
 6DIVYA UPPULURIIV B.Tech08P61A0425ECE
 7CHAITHANYA KRISHNA VAKATIIV B.Tech08P61A0442ECE

SELECTED STUDENTS FOR ORACLE FINANCIAL SERVICES SOFTWARE

S.No.NameYearHall TicketBranch
 1SRITHI BAIDIV B.Tech08P61A12A2IT
 2MNVL KASHYAPIV B.Tech08P61A0536CSE

SELECTED STUDENTS FOR SYNTEL

15

S.No.NameYearHall TicketBranch
1BHASKAR AVINASH SIV B.Tech08P61A0520CSE
2M. N. V. L. KASHYAPIV B.Tech08P61A0536CSE
3B. NAGA SOWMYAIV B.Tech08P61A0552CSE
4PRIYANKA THODUPUNURIIV B.Tech08P61A0568CSE
5V. L. NANDITHAIV B.Tech08P61A05C1CSE
6THADUR HARISHIV B.Tech09P65A0502CSE
7ADITYAIV B.Tech08P61A0201EEE
8C. BHARATHIV B.Tech08P61A1214IT
9KONDRU SAIKIRANIV B.Tech08P61A1274IT
10T. SAIRAMIV B.Tech08P61A1276IT
11D SHARADAIV B.Tech08P61A1290IT
12VIVEK SIDDARTH LAKMALAIV B.Tech08P61A1295IT
13KATKURI SRAVANIIV B.Tech08P61A1298IT
14SREE NAYAN NAINALAIV B.Tech08P61A1299IT
15SRITHI BAIDIV B.Tech08P61A12A2IT

SELECTED STUDENTS FOR HCL TECHNOLOGIES Ltd., Chennai

S.No.NameYearHall TicketBranch
 1NEETHA REDDY KEENIIV B.Tech 08P61A0454ECE
 2BATTALA POOJITHAIV B.Tech 08P61A0459ECE
 3K.PRATHYUSHAIV B.Tech 08P61A0460ECE
 4SRUTHI BANDAIV B.Tech 08P61A04A3ECE
 5AMIT KUMARIV B.Tech 08P61A0203EEE
 6R.SURYAPRABHAKARIV B.Tech 08P61A0253EEE
 7G.K SWETHAIV B.Tech 08P61A0256EEE
 8G.KEERTHANAIV B.Tech 08P61A1228IT
 9M.L.S.SRIHITHAIV B.Tech 08P61A1230IT
 10THOLETHI NAGA SRIHITHAIV B.Tech 08P61A1236IT
 11PIYALI BANERJIIV B.Tech 08P61A1245IT
 12U.SANTHOSH AYYAPPAIV B.Tech 08P61A1284IT
 13V.L.NANDITHAIV B.Tech 08P61A05C1CSE

SELECTED STUDENTS FOR INFOCOMM IT SOLUTIONS  PVT. LTD.Hyderabad SELECTED STUDENTS FOR 

S.No.NameYear Hall TicketBranch
 1CHANDANA . KIV B.Tech 08P61A0418ECE

SELECTED STUDENTS FOR HCL TECHNOLOGIES LIMITED.,Chennai

S.No.NameYear Hall Ticket Branch
 1CHANDANA . KIV B.Tech  08P61A0418ECE
 2DHARANI . UIV B.Tech  08P61A0423ECE

SELECTED STUDENTS FOR Max Hypermarket India Pvt. Ltd., 

S.No.NameYear Hall TicketBranch
 1G.ANUSHAII09P61E0024MBA

SELECTED STUDENTS FOR OCEAN SHIP MARITIME SERVICES (P) Ltd., Pune 

S.No.NameYearHall TicketBranch
 1VAKATI KRISHNA CHAITHANYAIV B.Tech 08P61A0442ECE
 2RAFIUDDIN. MDIV B.Tech 08P61A0465ECE
 3SAMPATH KUMAR. KIV B.Tech 08P61A0481ECE
 4SATHISH BARAPATAIV B.Tech 08P61A0487ECE
 5 K.C.B.BALASUBRAMANYAMIV B.Tech 08P61A0210 EEE
 6 B.SAI SURYAIV B.Tech 08P61A0241 EEE

1

April 21, 2011

On Campus placement drive was held by ROFOUS, a reputed MNC company , for 2011 passing out batch of B.Tech, MCA. 26 students were selected.   2

April 13, 2011

On Campus placement drive was held by HDFC LIFE, a reputed MNC , for 2011 passing out batch of B.Tech,MCA.3 students were selected.  3

MAR 29, 2011

On Campus placement drive was held by JUST DIAL.COM ,  for 2011 passing out batch of B.Tech. 3 students were selected.   4

Mar 3, 2011

On Campus placement drive was held by CAPITAL IQ, a reputed MNC company in Chennai, for 2011 passing out batch of B.Tech,MCA. 2 students were selected.   5

MAR 29, 2011

On Campus placement drive was held by INFOSYS , a reputed software company in Chennai, for 2011 passing out batch of B.Tech. 3 students were selected.   6

Feb 27, 2011 

On Campus placement drive was held by HCL TECHNOLOGIES(CHENNAI), a reputed MNC company in Chennai, for 2011 passing out batch of B.Tech,MCA.17 students were selected.   10

Feb 20, 2011

On Campus placement drive was held by CSS CORP , a reputed software company in Chennai, for 2011 passing out batch of B.Tech. 31 students were selected.  8

Jan 16, 2011

On Campus placement drive was held by SYNTEL INC.,, a reputed software company in Pune, for 2011 passing out batch of B.Tech. 11 students were selected.  9

Jan 6, 2011

On Campus placement drive was held by HCL TECHNOLOGIES, a reputed MNC  company in  Chennai, for 2011 passing out batch of B.Tech. 57 students were selected.  

SELECTED STUDENTS FOR KNOAH SOLUTIONS PVT. LTD.

S.No.NameYearBranch
 1TEJENDER SINGHIV B.Tech EEE
 2BHUPATHI RAJIV B.Tech EEE
 3N PRANOY KUMAR IV B.Tech ECE
 4M SRAVAN KUMARIV B.Tech  CSE
 5D. SRAVAN KUMARIV B.Tech  IT

MAHINDRA SATYAM

S.No.NameYearBranch
1PRASANTH KUMAR SAPAIV B.Tech CSE
 2L ABHISHEKIV B.Tech CSE
 3PHANITEJ MVSIV B.Tech CSE
 4PRIYANKA SURYAPRAKASH MAHAVADIIV B.Tech  IT

VIJAI ELECRICALS LTD.

S.No.NameYearBranch
 1CHAITANYA KNKIV B.Tech EEE
 2P V SAINATHIV B.Tech EEE

ROFOUS SOFTWARE

S.No.NameYearBranch
 1G.MOHAN KRISHNAIV B.Tech IT
 2G.SHILPAIV B.Tech IT
 3B.USHA RANIIV B.Tech IT
 4B.GAUTHAMIV B.Tech  IT
 5E.VINAY KUMARIV B.Tech  IT
 6S.INDRAJAIV B.Tech IT
 7G.KEERTHA SWAROOPIV B.Tech IT
 8ANUSHA VUPPALAIV B.Tech  CSE
 9T.NAGA PADMINIIV B.Tech CSE
 10K.MADHU LATHAIV B.Tech CSE
 11S.ANKITHAIV B.Tech CSE
 12PRIYANKA VIHAYVARGIIV B.Tech  CSE
 13TEJAS.DIV B.Tech CSE
 14VACHASPATHI.G IV B.Tech CSE
 15TARUN PODDARIV B.Tech CSE
 16Y.LOHITHAIV B.Tech EEE
 17P.UPENDER REDDYIV B.Tech ECE
 18B.SURENDER REDDYMCAMCA
 19 K.SWETHAMCAMCA
 20 SUKEESHMBAMBA
 21K.SUREKHAMBAMBA
 22G.ANUSHAMBAMBA
 23 B.BHARGAVIMBAMBA
 24 L.SHANTHIMBAMBA
 25 SUNIL JOSHIMBA MBA
 26 B.SRAVAN KUMARMBAMBA

JUSTDIAL.COM

S.No.NameYearBranch
 1S. ANEESHII MBAMBA
 2P.SANATH KUMARII MBAMBA
 3VEERESH II MBAMBA

HDFC LIFE 

S.No.NameYearBranch
 1NAGENDRAII MBAMBA
 2RAJESHII MBAMBA
 3SUREKHAII MBAMBA
 4RAJUII MBAMBA

CAPITAL IQ

S.No.NameYearBranch
 1NARESHII MBAMBA
 2SUREKHAII MBAMBA

INFOSYS

S.No.NameYearBranch
 1USHA SHREE NANDUIV B.Tech ECE
 2TEJAS DINESH GOSARIV B.Tech CSE
 3SINDHURI DORNIPATIIV B.Tech IT

HCL TECHNOLOGIES(CHENNAI)

S.No.NameYearBranch
 1V NEEHARIKAIV B.Tech CSE
 2H SOUJANYAIV B.Tech EEE
 3P H YAMINIIV B.Tech EEE
 4B USHA SREEIV B.Tech  IT
 5R PRIYANKAIV B.Tech  IT
 6A MOUNIKAIV B.Tech ECE
 7P VISHALIV B.Tech IT
 8K ROHITIV B.Tech  IT
 9M GOUTHAM RAJ KUAMRIV B.Tech CSE
 10M GOUTHAMIIV B.Tech ECE
 11V SUREKHAIV B.Tech CSE
 12T NAGA PADMINIIV B.Tech  CSE
 13SK YASMINE JAHANIV B.Tech CSE
 14KN MAHESHIV B.Tech CSE
 15PRAMOD CHANDRANIV B.Tech IT
 16P KAVITHAMCAMCA
 17V ANUSHAIV B.Tech IT

CSS CORP(CHENNAI)

S.No.NameYearBranch
 1SK YASMINEIV B.Tech CSE
 2V ANUSHAIV B.Tech IT
 3J VISHALIIV B.Tech IT
 4S VAISHANAVIIV B.Tech  CSE
 5B.MALAVIKAIV B.Tech  IT
 6Y KAVYA REDDYIV B.Tech IT
 7L SOWJANYAIV B.Tech EEE
 8PH YAMINIIV B.Tech  EEE
 9P LAKHANIV B.Tech IT
 10D ANANADIV B.Tech IT
 11Y LOHITHAIV B.Tech EEE
 12M ANUSHAIV B.Tech  EEE
 13PRANODIV B.Tech IT
 14M RAJUIV B.Tech CSE
 15B VIJAY AMRUTH RAJIV B.Tech CSE
 16M SHIVA RAMA KRISHNA IV B.Tech IT
 17P KAVITHA MCAMCA
 18T NAMGAMANIIV B.Tech ECE
 19 CR DIVYAIV B.Tech ECE
 20 BL APOORVA SWATHIIV B.Tech ECE
 21 D SADHANAIV B.Tech IT
 22 P USHA RANIIV B.Tech IT
 23 A SNIGDHAIV B.Tech IT
 24 P VAISHANLIIV B.Tech IT
 25 N PRAVEENAIV B.Tech CSE
 26 B GOUTHAMIV B.Tech IT
 27 M GOUTHAMIIV B.Tech ECE
 28 S PRIYANKAIV B.Tech CSE
 29 R ANJUSHAIV B.Tech CSE
 30 D VIJAY KUMARIV B.Tech CSE
 31 K V SHIVA KRISHNAIV B.Tech ECE

HCL TECHNOLOGIES

S.No.NameYearBranch
 1Y.LOHITHAIV B.Tech EEE
 2M.ANUSHAIV B.Tech EEE
 3TEJASWI. SIV B.Tech EEE
 4P.SHASHANKIV B.Tech  EEE
 5G.SAILAJAIV B.Tech  EEE
 6D.PALLAVIIV B.Tech EEE
 7M.RAVALIIV B.Tech EEE
 8P.RAJ MOHANIV B.Tech  EEE
 9V.DEEPTHIIV B.Tech EEE
 10NEHAIV B.Tech EEE
 11C.PRANAVIV B.Tech EEE
 12ANITA RAJIV B.Tech  EEE
 13CHAITANYA.KIV B.Tech EEE
 14P.SHIRISHAIV B.Tech ECE
 15R.LAHANIKAIV B.Tech ECE
 15A.SWATHI IV B.Tech ECE
 15K.DINAKAR IV B.Tech ECE
 18B.KRUTHIKAIV B.Tech ECE
 19 S.UDAYA SRIIV B.Tech ECE
 20 R.MANIKANTHIV B.Tech ECE
 21 A.REKHAIV B.Tech ECE
 22 C.R.DIVYAIV B.Tech ECE
 23 T.NAGAMANIIV B.Tech ECE
 24 SUKANYA IV B.Tech ECE
 25 D.MADURAIV B.Tech ECE
 26 G.BINDU MADHAVIIV B.Tech ECE
 27 P.NIKITHAIV B.Tech CSE
 28 A.CHIRSAMAIIV B.Tech CSE
 29 K.BHASURIIV B.Tech CSE
 30 S.INDRAJAIV B.Tech CSE
 31 P.S.L.SINDHURIIV B.Tech CSE
 32 M.PRIYANKAIV B.Tech CSE
 33 V.CHANDANAIV B.Tech CSE
 34 S.KESHVANIIV B.Tech CSE
 35 S.ANKAITHAIV B.Tech CSE
 36 G.SWATHIIV B.Tech CSE
 37 V.PRIYANKAIV B.Tech CSE
 38 D.TEJAS GOSARIV B.Tech CSE
 39 G.PALLAVIIV B.Tech IT
 40 M.SRI DIVYAIV B.Tech IT
 41 HEMA NANDINIIV B.Tech IT
 42 SAI KRITHI.VIV B.Tech IT
 43 K.SARVANIIV B.Tech IT
 44 B.MALAVIKAIIV B.Tech IT
 45 B.GAUTHAMIV B.Tech IT
 46 S.SRI PRIYAIV B.Tech IT
 47 N.HARI PRIYAIV B.Tech IT
 48 CH.SWATHIIV B.Tech IT
 49 G.KEETHI SWAROOPIV B.Tech IT

Syntel INC.

S.No.NameYearBranch
 1PALLAVI DESHMUKHIV B.Tech  EEE
 2B.V.JASWANTH REDDY IV B.Tech. ECE
 3D.AVINASH REDDYIV B.Tech.  ECE
 4B.GAUTHAM IV B.Tech.  CSE
 5V.SWETHAIV B.Tech.  CSE
 6INKOLLU SUSHMAV B.Tech CSE
 7S SAI SUMUKHIV B.Tech. CSE
 8SIDDARTH KIV B.Tech.  CSE
 9P TARUNIV B.Tech.  CSE
 10G SRIKANTHIV B.Tech.  IT
 11K. GAYATHRIIV B.Tech.  IT

 

VBIT Campus Placements 2009-10

VBIT Campus Placements 2009-10 1VBIT Campus Placements 2009-10 3   

8th July, 2010

Placement drive by IBM (Tech. Associate) 4 from VBIT 3 from other colleges were selected (2009-10 passed out).

11

A Placement drive by Rofous Software                                           A Placement drive by Performica Software

PERFORMICA SOFTWARE SELECTED STUDENTS 

S.No.NameYearBranch
 1PADMAVATHIIV B.Tech  CSE
 2SHARATHIV B.Tech.  CSE
 3G.V.SWETHAIV B.Tech.  CSE
 4SAI CHAITANYAIV B.Tech.  CSE
 5SRI PRAKASHIV B.Tech.  ECE
 6KRANTHI KUMARIV B.Tech.  MCA

ACCENTURE SELECTED STUDENTS 

S.No.NameYearBranch
 1A.MOUNIKA REEYIV B.Tech ECE
 2S.SANTHOSHA SURIIV B.Tech  ECE
 3A.VENKATESHWARA RAOIV B.Tech  ECE
 4Y.JAYA LAKSHMIIV B.Tech  CSE
 5P.UDAYA KUMARIV B.Tech  CSE
 6A.GOPI REDDYIV B.Tech  CSE
 7M.SNEHAIV B.Tech  CSE
 8O.SOWJANYAIV B.Tech.  CSE
 9P.ASHWANTHIV B.Tech  IT
 10B.BINDU SHEELAIV B.Tech  IT

CEASEFIRE INDUSTRIES LTD SELECTED STUDENTS

S.No.NameYearBranch
 1B.VANKATESHII MBAMBA
 2K.NAGARAJUII MBAMBA
 3A.BALACHANDER GOUDII MBAMBA
 4B.SRIDHER REDDYII MBAMBA
 5G.NAVEEN KUMARII MBAMBA
 6U.MURALISRISHNAII MBAMBA
 7BASAVA RAJUII MBAMBA
 8CH.SANJEEV KUMARII MBAMBA

BULLS GROUP SELECTED STUDENTS

S.No.NameYearBranch
 1CHANAKYAII MBAMBA
 2PRATHIBHAII MBAMBA
 3VENKATA MASTHAM REDDYII MBAMBA
 4VENKATAPATHIII MBAMBA
 5VENKATESHWARLUIIMBAMBA

GLOBAL RESEARCH SOLUTIONS 

S.No.NameYearBranch
 1 VNV.SAI CHAITANYA IV B.Tech.CSE 
 2 K.LIKHITHA REDDY IV B.Tech CSE
 3 CH.SWATHI IV B.Tech CSE
 4 JVS.PRADYUMNA IV B.Tech ECE
 5 RCC.CHANKRADHAR IV B.Tech ECE

SATYAM SELECTED STUDENTS.

S.No.NameYearBranch
 1B. RAGHUKUMARIV B.Tech  ECE
 2R. SHIVA KUMARIV B.Tech.  CSE

APPS ASSOCIATES SELECTED STUDENTS 

S.No.NameYearBranch
 1M.SRUJANIV B.Tech  CSE
 2PSN.SHASANKIV B.Tech.  EEE

BLUESTAR TECHNOLOGIES SELECTED STUDENTS 

S.No.NameYearBranch
 1P. SWOJANYAII MBAMBA
 2 K. PADAMAVATHIII MBAMBA
 3J.V.SWETHAII MBAMBA
 4RAKESH AMANCHAII MBAMBA

Blue Star Technologies Pvt.Ltd Recruitment on 18 th October 2008

S.No.NameBranchDept.
 1J.V.SwethaIV B.Tech C.S.E.I.T.
 2K.Padmavathi IV B.Tech C.S.E. I.T.
 3P.SowjanyaIV B.Tech C.S.E. I.T.
 4S.V.Prakash.AIV B.Tech C.S.E. I.T.
 5A.Rakesh IV B.Tech C.S.E. I.T.
 6D.Sai Pavan IV B.Tech E.C.E. I.T.
 7S.Abhinay Krishna Reddy Final M.C.A. I.T.
 8Shaik.Abdul Khader Final M.C.A. I.T.
 9K.Ashok KumarFinal M.C.A. I.T.
 10D.Leela RadhikaFinal M.C.A. I.T.
 11Aroz Ahmed Shaik Final M.C.A. I.T.
 12Manju BhargaviFinal M.C.A. I.T.
 13Neeraja Final M.B.A.H.R.
 14Uma maheswari Final M.B.A.H.R.
 15Naresh Final M.B.A.H.R.

Leads Compu Soft Pvt.Ltd Recruitment on 22 October 2008

S.No.NameBranchDept.
 1R.Sharath IV B.Tech C.S.E.I.T.
 2S.Lakshmi Priya IV B.Tech C.S.E. I.T.
 3N.Lakshmi Durga IV B.Tech C.S.E. I.T.
 4Ch.Bharani Kumar Final M.C.A.I.T.
 5B.Siva RamFinal M.C.A.I.T.

May 14, 2008

On Campus placement drive was held by Performica, a reputed software company in Hyderabad, for 2008 passing out batch of B.Tech and MBA. 7 students were selected.

January 23, 2008

Pre-placement visit by Mr.Ramana, H-R, Net N Rich.

December 4, 2007 

On campus placement drive by DELL International. More than 300 students participated from 20 different colleges.

October 16, 2007

On campus placement drive by Satyam Computers Services.

September 16, 2007

Preplacement visit by Mr. Anil Kumar Mudaliyar, Talent Acquisition Team, Satyam Computers, Hyderabad.

May 7, 2008

On Campus placement drive was held by Smadurk Infotech, a reputed software company based in Bengalore, for 2008 passing out batch of CSE and ECE. 6 students were selected.

April 4, 2008

Off campus placement drive for JKC registered students by Satyam Computers. 2 students were selected.

March 24, 2008

On Campus placement drive was held by Netenrich.

March 17-19, 2008

Training course for JKC registered students was conducted by IEG, govt. of AP. The Management, Principal, Faculty congratulates the following on being selected for different companies during the campus interview.

2008 – Passed – outs

[table “” not found /]

+ 2016-17

amazonAMAZON DEVELOPMENT CENTER INDIA PVT. LTD         Drive Date : 09th December, 2016

S.NoRollNo.BranchName
113P61A0568CSEMOPARTHI SAI BHARGAVI
213P61A0433ECEHARSHITHA K
313P61A0448ECETADEPALLI MADHURI SARITHA
413P61A0476ECEPRANATHI BHRIGUBANDA
513P61A04A2ECEKALA SAI KIRAN
613P61A04A8ECEPILLA SAI SNIGDHA
713P61A04A9ECET SAI SNIGDHA
813P61A04B6ECEKALI SATYA
913P61A04C7ECESHUBHAM DANGRA
1013P61A0284EEEMEDCHALAM DEEPA SRI
1113P61A1204ITMICHAEL ARANTX
1213P61A1217ITTALLA NAGA DURGA PRASAD
1313P61A1223ITSAHITHYA GANDIKOTA
1413P61A1228ITGOWRISETTY SIMHIKA

nuclenixNUCLEONIX SYSTEMS PVT. LTD                          Drive Date : 10th December, 2016

Sno.RollNo.BranchName
113P61A0403ECESIRIKONDA ACHYUTH
213P61A0462ECEÿBURUGUPALLI NARENDER REDDY
313P61A0491ECEPALUGULA RAM MANOHAR
413P61A04C5ECEG SHRAVAN KUMAR
513P61A04D9ECEÿMOGILICHERLA SRIKANTH

head infotechHEAD INFOTECH INDIA PVT. LTD  Drive Date : 12th December, 2016

Sno.RollNo.BranchName
113P61A1218ITTHAZHATHETHIL NIKHIL SURESH

byjusTHINK & LEARN PVT. LTD (BYJU’s)   Drive Date : 20th December, 2016

S.NORollNo.BranchName
113P61A0146CIVILPRATIK N SHAH
213P61A0567CSESAHITHI REDDY BOLLA
313P61A0402ECEABHISHEK DINAVAHI
413P61A0446ECEPEERAMSETTY LAVANYA SRI
513P61A0448ECETADEPALLI MADHURI SARITHA
613P61A0452ECEMANGIPUDI MANI MANJUSHA
713P61A0306MEANANT SHAH N

genpacytGENPACT   Drive Date : 21st December, 2016

S.NoRollNo.BranchName
113P61A0113CIVILMALLIPEDDI CHARITHA
213P61A0511CSEC ASHWITHA
313P61A0512CSEARIGELA AVANTI
413P61A0530CSEKARTHIK KEMBHAVI
513P61A0564CSELAVANGU RAVALI
613P61A0565CSERIDHIMA RAO PADAKANTI
713P61A0567CSESAHITHI REDDY BOLLA
813P61A0572CSEPERUMALLA SAI NARESH
913P61A0592CSESONIA NAGIREDLA
1013P61A05A0CSESUJITA V
1113P61A0416ECEARCHANA RAMAKRISHNA MORE
1213P61A0433ECEHARSHITHA K
1313P61A04F8ECEP.USHA SHREE
1413P61A0242EEES RAMYA
1513P61A0258EEEBULUSU SOWJANYA
1613P61A1201ITMALANI AISHWARYA
1713P61A1205ITAVANTIKA CHATURVEDI
1813P61A1225ITGONUGUNTLA SAI TEJA
1913P61A1228ITGOWRISETTY SIMHIKA
2013P61A1230ITNANDANAM SUSHANSA
2113P61A0305MEBORRA ALEKHYA
2213P61A0324MEKARAN TIWARI
2313P61A0388MEKAIRAMKONDA VISHAL
+ 2015-16

Students selected for Syntel Limited

S. No.BranchRoll No.Name
1CSE12P61A0599Ganesan Subhitsha

Students selected for HCL TalentCare

Drive Date 09th March, 2016.

S.NoBranchRoll No.Name
1CSE12P61A0517Matta Bhgayasri
2ECE12P61A0438Shankarashetty Jairam
3ECE12P61A04H5Gajula Vishal
4EEE12P61A0292Thadapu Varun Saiteja
5EEE12P61A02B0Artham Vamshi Krishna
6EEE13P65A0219Sahu Suraj Kumar
7IT12P61A1201Goswami Adarsh
8IT12P61A1208Dharmaji Keerthi
9IT12P61A1235Kasula Shravya

infosys

Students selected for INFOSYS

Drive Date 24th Feb 2016.

S.NoBranchRoll No.Name
1ECE12P61A04B8Putchala Sai Vikas
2CSE12P61A0537Guduru Jyothi Reddy
3CSE12P61A0539Vuppala Kalyan Reddy

capgemini

Students selected for CAPGEMINI pool campus

Drive Date 26th March 2016.

S.No.BranchRoll No.Name
1CSE12P61A0556N. S.  Jayasree Karthik
2ECE12P61A0469Kalamalla Niranjan Reddy
3ECE12P61A0490Suri Ramaa Saket
4ECE12P61A04D5Kandi Shravani

Students selected for TCS

Drive Date 12th March, 2016.

S.NoBranch Roll No. Name
1ECE12P61A04H7Chirumalla Vishwodhay

cognizant

Students selected for COGNIZANT pool campus

Drive Date 08.1.2016.

S.No.BranchRoll No.Name
1CSE12P61A0556Jayasree  Karthik  N.S.
2ECE12P61A0437Putta  Jaipal
3ECE12P61A0479Prasanna Haritha  K V L
4ECE12P61A04F0Srivalli  Dorasetty
5IT12P61A1245Sushmita  Capoor
6CSE12P61A0554Gangula Mounika

Sutherland Selects

Selects B.Tech 2016 Passing Out Batch

Drive Date : 06.01.2016

S.No Branch Roll No.Name
1CSE12P61A0514Batte Baba Sai
2CSE12P61A0520Gurla Chaitanya
3CSE12P61A0548Madishetty Manaswini
4CSE12P61A0550Patlolla Manjeeth Reddy
5CSE12P61A0599Ganesan Subhitsha
6ECE12P61A0413P Athira
7ECE12P61A0437Putta Jaipal
8ECE12P61A04C0Manukonda Samuel Stephen Babu
9ECE12P61A04F0Dorasetty Srivalli
10ECE12P61A04G7Villa Girish
11ECE12P61A04H6Kothapally Vishal Reddy
12ECE12P61A04H8Kuppa Yashaswi Jayachandra
13EEE12P61A0265Penumarthi Sarvani
14IT12P61A1201Goswami Adarsh
15IT12P61A1204Madala Avinash
16IT12P61A1223Gangumalla Raghav Reddy
17IT12P61A1225Varigeti Rakesh Babu
18MECH12P61A0303Jha Aditya Ujjwal
19MECH12P61A0305Damaraju Akhil
20MECH12P61A0307Akshay Punjabi
21MECH12P61A0322Pottipadu Bill Stephen
22MECH12P61A0343Badi Lalith Raj
23MECH12P61A0351Gadda Mrudul Abhinav
24MECH12P61A03B7Cherukuri Yashwanth Kumar

Placements - Genpact

Genpact Selects B.Tech 2016 Passing Out Batch

Drive Date : 15th December, 2015

S.NoBranchRoll No. Name
1CSE12P61A0507Neela Alekhya
2CSE12P61A0514Batte Baba Sai
3CSE12P61A0520Gurla Chaitanya
4CSE12P61A0540Addla Kartikeya
5CSE12P61A0550Patlolla Manjeeth Reddy
6CSE12P61A0565Nagaraj Prahlad
7CSE12P61A0599Ganesan Subhitsha
8CSE12P61A05A7Gopishetty Vaishnavi
9ECE12P61A0413P Athira
10ECE12P61A04A3Malthumkar Rohan
11ECE12P61A04C4Sreenivasam Sarah Sundervalli
12EEE12P61A0211Kartham Chandrakanth Reddy
13EEE12P61A0243R Pooja
14EEE12P61A0296Venkata Satya Pavan
15EEE12P61A02A5Tadepalli Yasasvy
16IT12P61A1204Madala Avinash
17MECH12P61A0351Gadda Mrudul Abhinav
18MECH12P61A0383Boda Rohith
19MECH12P61A03A5Jadhav Swapneel
20MECH12P61A03A6Uskamoori Tapasvi Charan

Students selected for MPHASIS pool campus

Drive Date : 10.12.2015.

Sno.BranchRollNo.Name
1ECE12P61A04H7Chirumalla Vishwodhay
2IT12P61A1245Capoor Sushmita

Placements - Morning Breeze

B.Tech 2016 Passing Out Batch – Selected for Morning Breeze United LLC on-Campus Drive Held on 10.12.2015

S.No.BranchRoll No. Name
1CE12P61A0101Anthati Akhil
2CE12P61A0110Matta Girish Sai Gopal
3CE12P61A0117Goli Manikantakumar
4CE12P61A0121Prasad Kolluri
5CE12P61A0122Dareddy Narendra Reddy
6CE12P61A0135Kona Rukmini
7CE12P61A0137Sahoo Sachin
8CE12P61A0140A. V. Sai Veda
9CE12P61A0146Chitturu Sravya
10CE12P61A0148Kadhira Sujithkumar
11CE12P61A0158Nomula Vikram
12EEE12P61A0202Chernapalli Ajay Kumar
13EEE12P61A0211Kartham Chandrakanth Reddy
14EEE12P61A0243R Pooja
15EEE12P61A0258Brahmanpally Sai Krishna
16EEE12P61A0265Penumarthi Sarvani
17EEE12P61A0280Kodamanchili Sunil Karthik
18EEE12P61A0283Jonna Tejasree
19EEE12P61A0291Dara Varun
20EEE12P61A02A5Tadepalli Yasasvy
21MECH12P61A0310Amit Pandey
22MECH12P61A0339Palaparthy Venkata Sai Krishna Chaitanya
23MECH12P61A0343Badi Lalith Raj
24MECH12P61A0355Mahajan Nagesh Umakant
25MECH12P61A0374Mulgundkar Raghav
26MECH12P61A0391Gundala Sandeep
27MECH12P61A0392Ranga Sharath

edutor techonologies

DARK HORSE IT CONSULTING PVT. LTD selects

2016 B.Tech passing out batch students

Drive Date: 4th September, 2015

S. No. Roll No.Branch Name
112P61A0206EEEAnil G
212P61A0280EEESunil Karthik
312P61A0360MENikesh Kumar
412P61A0469ECENiranjan
512P61A0473ECEK Pavithra
612P61A04E4ECEB Sravani
712P61A04E6ECEA Sreedhar Chary
812P61A0514CSEBaba Sai
912P61A0532CSEK HarshaVardhan
1012P61A0552CSEM Mounika
1112P61A0556CSEN Jayasree
1212P61A0558CSEAnushka
1312P61A0569CSEP Priyanka
1412P61A05A1CSESuman Singh
1512P61A1203ITAkshita
1612P61A1228ITSahitiHarshita
1712P61A1245ITSushmita
1812P61A0537CSEGUDURU JYOTHI REDDY
19 12P61A05B1CSEMADDALI VENKATA VARUN
20 12P61A04H7ECECHIRUMALLA VISHWODHAY
2112P61A0216EEEAKELLA GAYATRI SRAVANI
2212P61A0283EEEJONNA TEJASREE

mind tree

Mindtree

MINDTREE SELECTS  – B.TECH 2016 PASSING OUT BATCH DRIVE DATE : 28.11.2015

S.NoBranch Roll No. Name
1CSE12P61A0575SAI RACHANA B
2CSE12P61A0552MANCHIKANTI MOUNIKA
3EEE12P61A02A5Tadepalli Yasasvy
4CSE12P61A0565Nagaraj Prahlad

IBM DRIVE

IBM SELECTS – B.TECH 2016 PASSING OUT BATCH DRIVE DATE : 02.12.2015

Sno.Branch Roll No. Name
1CSE12P61A0556N.S.JAYASREE KARTHIK
2ECE12P61A0474PENUMUDI POOJA BHARADWAJ
3ECE12P61A04C5NANDULA SATYAVATHI SREYA
4ECE12P61A04F1WUPPULURI SRUTHI
+ 2014-15
edutor techonologies

S.No.Branch Roll No.Name
1MBA 13P61E0003R. ANUHSA

hr foot prints

S.NoBranch Roll No.Name
1MBA 13P61E0012P. MEENAKSHI
2MBA 13P61E0022CH.SUPRIYA
3MBA 13P61E0003R. ANUHSA

justdail

JUSTDIAL    
Sno.BranchRoll No.Name
1MBA 13P61E0019SHIVA SHANKAR

pioneer

S.No.Branch Roll No.Name
1MBA 13P61E0001K.ANEELU
2MBA 13P61E0002M.ANIL KUMAR
3MBA 13P61E0017T. SANJEEV KANNAIAH
4MBA 13P61E0019K.SHIVA SHANKAR
5MBA 13P61E0027K.VENKATESH

TRIDENT

Sno.BranchRoll No.Name
1MBA 13P61E0004ASHISH R P

acc limited

Sno.Branch Roll No.Name
1MBA 13P61E0002M. ANIL KUMAR
2MBA 13P61E0027K. VENKATESH

12
Sno. NameBranch Roll No.
1Phaneendra ACSE11P61A0551
12

S.NoName of the CandidateDepartmentRoll No
1Saleeem Mohd ShaikECE11P61A0485
Untitled-18 copy

S.NoName of the CandidateDepartmentRoll No
1JayeshIT11P61A1219
2Yashwanth M IT11P61A1258
Untitled-19 copy

S.NoName of the CandidateDepartmentRoll No
1Dodle RajatCSE11P61A0518
2Nikhilesh Chakravathi ShivarathriCSE11P61A0547
3Anitha ThummalapallyIT11P61A1205
Untitled-19 copy

S.NoName of the Candidate Department Roll No
1Chandan GangishettyECE11P61A0420
2Hepsiba JangamECE11P61A0428
3Madhupriya PishkeECE11P61A0444
4Reshma Neelofer ShaikECE11P61A0476
5Saleem Mohd ShaikECE11P61A0485
6Shashanka MECE11P61A0490
7Shirisha PentamECE11P61A0491
8Venkata Seetarama Prasad TECE11P61A04B5
9Snehalatha TalariCSE11P61A0586
10Swetha ThonukunuriCSE11P61A0599
11Anusha PandulaIT11P61A1207
12RumanaIT11P61A1239

Untitled-19 copy  
Sno. Branch Roll No. Name
1CSE11P61A0512Bharath Reddy
Untitled-19 copy  
Sno.Branch Rollno. Name
1CSE11P61A0566Ravali Nelluri
2CSE11P61A0588Spoorthi Karnati
Untitled-19 copy  
Sno. Branch Roll No. Name
1ECE11P61A0464Preethi G
2CSE11P61A0526Kiran Kousik Nidsanametla
Untitled-19 copy  
S.NoBranchRoll No.Name
1IT 11P61A1248Sree Sai Ramya T
2IT 11P61A1240Sai Anjani Upadhyayula
3ECE 11P61A0423Deepthi Gregory
4ECE 11P61A0464Preethi G
5CSE11P61A0554Prathyusha Thota
  Untitled-19 copy

 

osmosys

S.NoBranchRoll No.Name
1IT 11P61A1205Anitha Thummalapally
2CSE11P61A0553Prashant Enjamoori
  Untitled-19 copy  
S.NoBranchRoll No.Name
1ECE11P61A0427Harsha Srnivas Visnubhotla
2CSE11P61A0541Naga Swathi Sisila
3IT 11P61A0460Preethi G
4IT 11P61A0477Roja Patti
  Untitled-19 copy

 

ibm

S.NoBranchRoll No.Name
1CSE11P61A0580Mohad Shahid Khan
2CSE11P61A0589V. Sravanthi
3IT 11P61A1240U. Sai Anjani
4IT 11P61A1223Mounika Abadi
  Untitled-19 copy

focus selects

S.NoBranchRoll No.Name
1ECE 11P61A0404Akhila Shiramestty
2ECE 11P61A0421Pothula Charishma
  Untitled-19 copy  
S.NoBranchRoll No.Name
1ECE 11P61A0499Srividhya Dadi
2IT11P61A1240U. Sai Anjani
  Untitled-19 copy  
S.NoBranchRoll No.Name
1IT11P61A1240Sai Anjani Upadhyayulu
2IT11P61A1248Sree Sai Ramya T
  Untitled-19 copy

mindtree

SNo.BranchRoll No.Name
1CSE11P61A0506Anupriya Kavitapu
2CSE11P61A0541Naga Swathi Sistla
3CSE11P61A0587Spandana Mekala
4CSE11P61A0598Swathi Prayaga
5ECE11P61A0429Himabindu Velamakanni
  Untitled-18 copy

fortune infra

SNo.BranchRoll No.Name
1CIVIL11P61A0144Sundeep Vasa
2CSE11P61A0539Mounika Raola
3CSE11P61A0542Nagamani S
4IT11P61A1219Jayesh
5IT11P61A1237Ravi Teja T S S
6IT11P61A1258Yashwanth M
7MECH11P61A03A3Sumanth Kumar Kalemela
     alt=

amazon

SNo.BranchRollNo.Name
1MECH11P61A0336KRISHNA SAI TEJASWI CHAGANTI
2CSE11P61A0549PAVAN KUMAR M 
3CSE11P61A0586SNEHALATHA TALARI
  11

dark horse

SNo.BranchRollNo.Name
1ECE11P61A0453Nagarjuna Atluri
2CSE11P61A0529Lakshmi Sai Poojitha Ch
12

mphasis

SNo.BranchRollNo.Name
1CSE11P61A0596Pochana Suma Gayatri
2CSE11P61A05A4Vamshi Revu
3CSE11P61A05B5Gadde Vishnupriya
4ECE11P61A0423Deepthi Gregory
5ECE11P61A04B0Vaishnavi Dasu
6IT11P61A1240Sai Anjani Upadhyayula
7ECE11P61A0485Saleem Mohd Shaik
13   12a  
SNo.BranchRollNo.Name
1MECH11P61A0306Anmol Patil
2MECH11P61A0308Aravind Muthyala
3MECH11P61A0309Archana Koukuntla
4MECH11P61A0311Arun Kumar Jala
5MECH11P61A0314Basanth Kumar Ranga
6MECH11P61A0322Gopini Akula
7MECH11P61A0326Harsh Pal
8MECH11P61A0328Ifthequar Ahmed Mohammed
9MECH11P61A0331Karthik C S
10MECH11P61A0334Kiran Sai Santosh Kaparla
11MECH11P61A0339Laxmi Sravya Nittala
12MECH11P61A0347Pradeep Y
13MECH11P61A0348Pranav Kumar
14MECH11P61A0350Prashant Chavan
15MECH11P61A0352Radha Krishna Lone
16MECH11P61A0360Rakesh Swami
17MECH10PQ1A0310P Bhaskar Reddy
18MECH10PQ1A0313Harish M
19MECH10P61A0303P Anil Kumar
20EEE11P65A0202M.Sunil Kumar
14   14a  
S.No.BranchRollNo.Name
1ECE11P61A0404Akhila S
2ECE11P61A0421Charishma Reddy Pothula
3ECE11P61A0423Deepthi Gregory
4ECE11P61A0428Hepsiba Jangam
5ECE11P61A0432John Benedict Boggala
6ECE11P61A0438Krishna Yashasvi K
7ECE11P61A0458Nitya Lakkaraju
8ECE11P61A0485Saleem Mohd Shaik
9ECE11P61A0490Shashanka M
10ECE11P61A04A0Srujan Bakurupanda
11CSE11P61A0529Lakshmi Sai Poojitha Ch
12CSE11P61A0539Mounika Raola
13CSE11P61A0547Nikhilesh Chakravarthi Shivarathri
14CSE11P61A0549Pavan Kumar M
15CSE11P61A0568Renuka J
16CSE11P61A0575Sai Meenakshi Anusha Venkata
17CSE11P61A0589Sravanti Vedula
18CSE11P61A0590Sreepadh Sai Gunta
19CSE11P61A05A5M.Veda Sravani
20IT11P61A1213Bidisha Talari
21IT11P61A1223Monika Ambadi
22IT11P61A1237Ravi Teja T S S
23IT11P61A1240Sai Anjani Upadhyayula
24IT11P61A1246Spandana Sarilla
25IT11P61A1249Sri Sai Samhita Returi
15 15a  
S. no.BranchRollNo.Name of the Candidate
1EEE11P61A0211Kalyani Ganganamoni
2EEE11P61A0239K Sharaanya
3EEE11P61A0251K Teja
4EEE11P61A0254Vaishnavi Kankanala
5EEE11P61A0255G Vasavi
6EEE12P65A0202M Laxmi Haritha
7ECE11P61A0420G Chandan
8ECE11P61A0427Harsha Srinivas Vishnubhotla
9ECE11P61A0444Madhu Priya
10ECE11P61A0458Nitya Lakkaraju
11ECE11P61A0460Prasanth A
12ECE11P61A0461Konda Prasanth Kumar
13ECE11P61A0478D Rubeena
14ECE11P61A0491Sirisha P
15ECE11P61A0497M Srikar Phani Kumar
16ECE11P61A04B5T.V.S.R Prasad
17CSE11P61A0525Kaavya Tatavarthy
18CSE11P61A0529Ch. L.S. Poojitha
19CSE11P61A0538Mounika Nomula
20CSE11P61A0539Mounika Raola
21CSE11P61A0541Sistla Nagaswathi
22CSE11P61A0575V Sai Meenakshi Anusha
23CSE11P61A0587Mekala Spandana
24CSE11P61A0588Karnati Spoorthi
25CSE11P61A05A5Veda Sravani
26IT11P61A1205T Anitha
27IT11P61A1239Rumana
+ 2013-14
6  
S.NoName of the CandidateRoll NumberBranch Name Photo
MOVVA SHIVA KUMAR12P61E0026 MBA50
 2 KASUPA SRIKANTH12P61E0028 MBA49
7
S.NoName of the CandidateRoll NumberBranchPhoto
1KAUSHIK KUMAR KOTTE10P61A0531CSE48
 2 MOUNIKA DASARI10P61A0542 CSE
5  
S.NoName of the CandidateRoll NumberBranchPhoto
1 RAVI KIRAN NISHTALA10P61A0567 CSE47
2SUMA MANDALREDDY10P61A05A5CSE45
3DHEERAJ KOKKULA10P61A0417ECE44
4MOHAN SAMEER R10P61A0439ECE43
5PRANAY KUMAR RACHAKONDA10P61A0455ECE42
6SRI PRIYA YV10P61A0488ECE30
6KAUSHIK KUMAR KOTTE10P61A0531CSE48
4  
S.NoName of the CandidateRoll Number `BranchPhoto
1 Pranay Kumar Rachakonda10P61A0455ECE42
2Jayanjali Neella10P61A0526 CSE41
  3  
S.NoNameRoll NumberBranchPhoto
1RAMESH SANNATHI10P61A1236IT40
2SAI CHARAN ARROJU10P61A1238 IT39
2
S.NoName of the CandidateRoll NumberBranchPhoto
 1 B. Vinay Kumar10P61A04B5ECE38
2P.Anusha10P61A1203IT37
3Prathyusha Santoshi Ch10P61A0461ECE36
4Ch.Srinivas Reddy10P61A0492ECE35
5Vivek Sthanam V L N10P61A04B9ECE34
6R.Suresh10P61A0499ECE33
7B.Priyanka10P61A1231ITt32
8D. Mounika10P61A1225IT31
9Y.V.Sripriya10P61A0488ECE30
9  
S.NoName of the CandidateRoll NumberBranchPhoto
 1 K.JAYASREE09P61A0210EEE29
2L.CHAITANYA KUMAR09P61A0205 EEE28
1  
S.NoName of the CandidateRoll NumberBranchPhoto
1 Ch. Sandeep12P61E0019MBA27
S. Sandhya Rani12P61E0021MBA26

Hiradius

S.NoBranchRoll NoName of the Candidate
Photo
1 ECE 10P61A0496 Sunil Singh Rathode
25
8
S.NoName of the Candidate
Roll NoBranchPhoto
1 T. Anup Sagar Reddy
10P61A0204 EEE 24
2D. Uday Shankar
10P61A0204 EEE 23
15  
S.NoName of the Candidate
Roll NoBranchPhoto
1 EMV. Koushik
10P61A04B7 MBA 22

Future Group

S.NoName of the Candidate
Roll NoBranchPhoto
1 R. Naresh Kumar
12P61E0012 MBA 21
2P. Venkatesh
12P61E0041 MBA 51
3S. Usha Bhavani
12P61E0034 MBA 20
4P. Srilatha
12P61E0029 MBA 19
5S. Suguna
12P61E0031 MBA 18
6A. Sravan
12P61E0027 MBA 17
    10
S.NoName of the Candidate
Roll NoBranchPhoto
1 Srilakshmi Sruthi Pasumurthy
10P6A1254 IT 16
9
S.NoName of the Candidate
Roll NoBranchPhoto
1 Prateek Abhyankar 10P61A0458 ECE 15
2 Saraswathi Bhamidipati
10P61A1248 IT 14
13  
S.NoName of the Candidate
Roll NoBranchPhoto
1 M. Monika Reddy
12P61E0011 MBA 13
2 A.Shimla
12P61E0025 MBA 12
3 S.Sandya
12P61E0021 MBA 11
12  
S.NoBranchRoll NoName of the Candidate
Photo
1 ECE 10P61A0458 Prateek Abhyankar
15
2 ECE 10P61A0432 lokesh Kumar Viswavarapu
10
3 ECE 10P61A0422 R Ganesh Saicharan Rao
9
4 ECE 10P61A0472 Rohit Vedula
8
5CSE10P61A05A5 Suma Mandalreddy
7
11
S.NoName of the Candidate
Roll NoBranchPhoto
1 Manmai Yatap
10P61A0541 CSE 6
2RASAGNYA Y
10P61A0566 CSE 5
3SAI KUMAR MAMMAM 10P61A0572 CSE 4
4SAI LAKSHMI NELLUVOYI S 10P61A0573 CSE 3
5SNEHA THANDLE
10P61A0576 CSE2
11
S.No Name of the Candidate Roll NoBranchPhoto
1 SAI LAKSHMI NELLUVOYI S 10P61A0573 CSE 3
2SANYUKTA SUSARLA 10P61A1247 IT1
+ 2012-13

APPS Associates -21st Dec 2012

S.No BranchRoll NoName of the Candidate Photo
1EEE 09P61A0241SIKTHA SUCHISMITHA 44

MACROFIX TECHNICAL SERVICES PVT. LTD- 23rd Jan 2013

S.No BranchRoll NoName of the Candidate Photo
1 CSE 09P61A05A7 VIVEKANANDA REDDY CHITTIREDDY 43

Power Deal Energy System(I) Pvt.Ltd-15th Feb 2013

S.No BranchRoll NoName of the Candidate Photo
1 EEE 09P61A0237 Natva Sravan Kumar 42
2 EEE 09P61A0235 Shubhangee Ojha 41
3 MECH 09P61A0342 Avushetty Sai Chandra 40
4 MECH 09P61A0310 R Jayshree Meenu 39
5 MECH 09P61A0307 Dixith Panyala 38
6 MECH 09P61A0345 Sanum Supriya 37

NTT DATA GLOBAL DELIVERY SERVICES LIMITED- 25th Feb 2013

S.No BranchRoll NoName of the Candidate Photo
1 MECH 09P61A0315 MALATHI K 36

EXL INFO TEL INDORE 4th MARCH 2013

S.No BranchRoll NoName of the Candidate Photo
1EEE 09P61A0201 S.ABHILASH REDDY 35
2EEE 09P61A0202 AKASH SINGH 34
3EEE 09P61A0218 M NARESH KUMAR 33
4EEE 09P61A0234 SHAIK RIZWAN AHMED 32
5EEE 09P61A0249A VISHAL 31
6EEE 10P65A0206T GOUTHAM 30
7ECE 09P61A0478 K SATISH 29
8ECE 09P61A04B5 N KARTHIKA MEENON 28

MOLD-TEK TECHNOLOGIES LTD 6th MARCH 2013

S.No BranchRoll NoName of the Candidate Photo
1MECH 09P61A0305 VV BHARGAV SAI KIRAN 27
2MECH 09P61A0336 CH RAJESH KUMAR 26
3MECH 09P61A0338 RAVIKANTH 25

NEWTONS IT PVT LTD 11th MAY 2013

S.No BranchRoll NoName of the Candidate Photo
1EEE 09P61A0248 P VENKAT SRIKANTH 24

SILICON BUSINESS SOLUTIONS 19th MARCH 2013

S.No BranchRoll NoName of the Candidate Photo
1MECH 09P61A0341 SAARIKA 23
2CSE 09P61A0501 ABHINAV SAXENA 22
3CSE 09P61A0502 ADITAYA RAYAVARAPU 21
4CSE 09P61A0587 K SHIVA RAMI REDDY 20
5CSE 09P61A05A4 Y VIJENDAR REDDY 19

 INDIAN AIR FORCE 23rd MAY 2013

S.No BranchRoll NoName of the Candidate Photo
1MECH 09P61A0332 A RAGHAVENDAR DEEPAK 18

OPTIMA INTEGRATED SOLUTIONS PVT LTD 10th JULY 2013

S.No BranchRoll NoName of the Candidate Photo
1ECE 09P61A04B5 S.Karthika Menon 17
2ECE 08P61A0404 K.Anuradha 16
3MCA 10P61F0014V.Sai Ananya 15
4MCA 10P61F0008 K.Manasa 14

TECH MAHINDRA 6th SEPTEMBER  2013

S.No BranchRoll NoName of the Candidate Photo
1ECE 09P61A0417 Mallampalli Deepthi 13

CONGNIZANT TECHNOLOGY SOLUTIONS INDIA PVT LTD. November  2013

S.No BranchRoll NoName of the Candidate Photo
1ECE 09P61A0455 T. Promod Raj 12
2ECE 09P61A0471 N.R.G Shanti Sree 11
3ECE 09P61A04B5 S. Karthika Menon 17

Placement details of MBA students 2012-13

S.No BranchRoll NoOrganisation Name of the Candidate Photo
1 MBA11P61E0008 Sneha Food & Feeds Ltd Dilip Kumar 10
2 MBA11P61E0011 Genpact Girija
3 MBA11P61E0013 Vodafone(Manpower Group) Naga Sai 8
4 MBA11P61E0019 Inventurus Knowledge Solutions S Narendra 7
5 MBA11P61E0020 Factset Systems India Pvt. Ltd. Naresh 6
6 MBA11P61E0035 Reliance Life Insurance Company Ltd. Sandya 5
7 MBA11P61E0041 Minvesta Infotech Ltd. Sneha Badami 4
8 MBA11P61E0043 Randstad India Ltd Shruthi 3
9 MBA11P61E0044 Hindustan Unilever Ltd Sujan 2

APPS Associates -21st Dec 2012

S.No BranchRoll NoName of the Candidate Photo
1 ECE 09P61A04A4 CHANDAPURE VIJAY KUMAR
1
+ 2011-12

SELECTED STUDENTS FOR DARK HORSE TECHNOLOGIES PVT. LTD

S.No Name of the Candidate YearHall Ticket NoBranch
1CH. PRUDVI RAJ IV B.Tech 08P61A0569 CSE
2MADHAN KUMAR DONTHA IV B.Tech 08P61A0544 CSE
3D VIKRAM IV B.Tech 08P61A05C3 CSE

SELECTED STUDENTS FOR ELEMENTO R&D SOLUTIONS PRIVATE LTD

S.No Name of the Candidate YearHall Ticket NoBranch
1M ANWESH KUMAR IV B.Tech 08P61A0207 EEE

SELECTED STUDENTS FOR JEF TECHNO SOLUTIONS PRIVATE LIMITED

S.No Name of the Candidate YearHall Ticket NoBranch
1M ANWESH KUMAR IV B.Tech 08P61A0207 EEE

SELECTED STUDENTS FOR CAPGEMINI BUSINESS SERVICES (INDIA) LIMITED

S.No Name of the Candidate YearHall Ticket NoBranch
1POORNA CHANDRA C IV B.Tech 08P61A0563 CSE
2AMRUTHAM RAJA IV B.Tech 08P61A0573 CSE

SELECTED STUDENTS FOR SONATA INFORMATION TECHNOLOGY LIMITED

S.No Name of the Candidate YearHall Ticket NoBranch
1G. MADHUSUDHAN IV B.Tech 08P61A1233 IT

SELECTED STUDENTS FOR GENPACT

S.No Name of the Candidate YearHall Ticket NoBranch
1C.H.ANUSHA II MBA 10P61E0021 MBA

SELECTED STUDENTS FOR S & P CAPITAL IQ

S.No Name of the Candidate YearHall Ticket NoBranch
1K.Sai ChandII MBA 10P61E0021 MBA

SELECTED STUDENTS FOR FORTUNE GROUP

S.No Name of the Candidate YearHall Ticket NoBranch
1M.GAYATRI II MBA 10P61E0017 MBA
2G.SANDEEP II MBA 10P61E0014 MBA
3KRISHNA DEVI II MBA 10P61E0037 MBA
4RATNAKUMARI II MBA 10P61E0047 MBA

SELECTED STUDENTS FOR ANU SOLAR POWER PVT. LTD.

S.No Name of the Candidate YearHall Ticket NoBranch
1B.RAGHUVEER II MBA 10P61E0016 MBA

SELECTED STUDENTS FOR PURPLETALK INDIA PRIVATE LIMITED

S.No Name of the Candidate YearHall Ticket NoBranch
1CHANDRAKANTH REDDY G IV B.Tech 08P61A0522 CSE

SELECTED STUDENTS FOR INDIAN INFO LINE.LTD

S.No.NameYearHall TicketBranch
 1T.M.LAVANYAII MBA10P61E0010MBA
 2V.SAHITHIII MBA10P61E0007MBA
 3B.RAGHUVEERII MBA10P61E0016MBA
 4G.SANDEEPII MBA10P61E0014MBA
 5M.MAHESHWARIII MBA10P61E0044MBA

SELECTED STUDENTS FOR SUBEX

S.No.NameYearHall TicketBranch
 1NEELAM ABHINAV KARTHIKIV B.Tech08P61A0401ECE

SELECTED STUDENTS FOR PHOENIX MARITIME SERVICES PVT. LTD 

S.No.NameYearHall TicketBranch
 1PRAVEEN HARINARTHINIIV B.Tech08P61A0462ECE
 2MARUPAKALA RAVI KIRAN REDDYIV B.Tech08P61A0476ECE
 3RAMPALLY VENKATA SANDEEPAKUMARIV B.Tech08P61A0483ECE
 4SREERAM SUBBARAYUDUIV B.Tech08P61A0497ECE
 5MADDULURI SURESHIV B.Tech08P61A04A6ECE
 6GULOORI VINAYIV B.Tech08P61A04C6ECE
 7JITTA SRINIVASUIV B.Tech08P61A12A1IT
8M.SRUJANIV B.Tech08P61A12A4IT
9DEGALA TARUNIV B.Tech08P61A12B3IT

infosys

SELECTED STUDENTS FOR INFOSYS 

S.No.NameYearHall TicketBranch
 1APOORVA REDDY SAMBIDIIV B.Tech08P61A0511CSE
 2SRAVANTHI LAKSHMI NAGA SAI TALLURIIV B.Tech08P61A0541CSE
 3C.BHARATHIV B.Tech08P61A1214CSIT
 4BHOOMIKA PATEL KADIVARIV B.Tech08P61A1215CSIT
 5MAMATHA YADAV BURGAMIV B.Tech08P61A1234CSIT
 6DIVYA UPPULURIIV B.Tech08P61A0425ECE
 7CHAITHANYA KRISHNA VAKATIIV B.Tech08P61A0442ECE
14
S.No.NameYearHall TicketBranch
 1APOORVA REDDY SAMBIDIIV B.Tech08P61A0511CSE
 2SRAVANTHI LAKSHMI NAGA SAI TALLURIIV B.Tech08P61A0541CSE
 3C.BHARATHIV B.Tech08P61A1214CSIT
 4BHOOMIKA PATEL KADIVARIV B.Tech08P61A1215CSIT
 5MAMATHA YADAV BURGAMIV B.Tech08P61A1234CSIT
 6DIVYA UPPULURIIV B.Tech08P61A0425ECE
 7CHAITHANYA KRISHNA VAKATIIV B.Tech08P61A0442ECE

SELECTED STUDENTS FOR ORACLE FINANCIAL SERVICES SOFTWARE

S.No.NameYearHall TicketBranch
 1SRITHI BAIDIV B.Tech08P61A12A2IT
 2MNVL KASHYAPIV B.Tech08P61A0536CSE

SELECTED STUDENTS FOR SYNTEL

15

S.No.NameYearHall TicketBranch
1BHASKAR AVINASH SIV B.Tech08P61A0520CSE
2M. N. V. L. KASHYAPIV B.Tech08P61A0536CSE
3B. NAGA SOWMYAIV B.Tech08P61A0552CSE
4PRIYANKA THODUPUNURIIV B.Tech08P61A0568CSE
5V. L. NANDITHAIV B.Tech08P61A05C1CSE
6THADUR HARISHIV B.Tech09P65A0502CSE
7ADITYAIV B.Tech08P61A0201EEE
8C. BHARATHIV B.Tech08P61A1214IT
9KONDRU SAIKIRANIV B.Tech08P61A1274IT
10T. SAIRAMIV B.Tech08P61A1276IT
11D SHARADAIV B.Tech08P61A1290IT
12VIVEK SIDDARTH LAKMALAIV B.Tech08P61A1295IT
13KATKURI SRAVANIIV B.Tech08P61A1298IT
14SREE NAYAN NAINALAIV B.Tech08P61A1299IT
15SRITHI BAIDIV B.Tech08P61A12A2IT

SELECTED STUDENTS FOR HCL TECHNOLOGIES Ltd., Chennai

S.No.NameYearHall TicketBranch
 1NEETHA REDDY KEENIIV B.Tech 08P61A0454ECE
 2BATTALA POOJITHAIV B.Tech 08P61A0459ECE
 3K.PRATHYUSHAIV B.Tech 08P61A0460ECE
 4SRUTHI BANDAIV B.Tech 08P61A04A3ECE
 5AMIT KUMARIV B.Tech 08P61A0203EEE
 6R.SURYAPRABHAKARIV B.Tech 08P61A0253EEE
 7G.K SWETHAIV B.Tech 08P61A0256EEE
 8G.KEERTHANAIV B.Tech 08P61A1228IT
 9M.L.S.SRIHITHAIV B.Tech 08P61A1230IT
 10THOLETHI NAGA SRIHITHAIV B.Tech 08P61A1236IT
 11PIYALI BANERJIIV B.Tech 08P61A1245IT
 12U.SANTHOSH AYYAPPAIV B.Tech 08P61A1284IT
 13V.L.NANDITHAIV B.Tech 08P61A05C1CSE

SELECTED STUDENTS FOR INFOCOMM IT SOLUTIONS  PVT. LTD.Hyderabad SELECTED STUDENTS FOR 

S.No.NameYear Hall TicketBranch
 1CHANDANA . KIV B.Tech 08P61A0418ECE

SELECTED STUDENTS FOR HCL TECHNOLOGIES LIMITED.,Chennai

S.No.NameYear Hall Ticket Branch
 1CHANDANA . KIV B.Tech  08P61A0418ECE
 2DHARANI . UIV B.Tech  08P61A0423ECE

SELECTED STUDENTS FOR Max Hypermarket India Pvt. Ltd., 

S.No.NameYear Hall TicketBranch
 1G.ANUSHAII09P61E0024MBA

SELECTED STUDENTS FOR OCEAN SHIP MARITIME SERVICES (P) Ltd., Pune 

S.No.NameYearHall TicketBranch
 1VAKATI KRISHNA CHAITHANYAIV B.Tech 08P61A0442ECE
 2RAFIUDDIN. MDIV B.Tech 08P61A0465ECE
 3SAMPATH KUMAR. KIV B.Tech 08P61A0481ECE
 4SATHISH BARAPATAIV B.Tech 08P61A0487ECE
 5 K.C.B.BALASUBRAMANYAMIV B.Tech 08P61A0210 EEE
 6 B.SAI SURYAIV B.Tech 08P61A0241 EEE

+ 2010-11

1

April 21, 2011

On Campus placement drive was held by ROFOUS, a reputed MNC company , for 2011 passing out batch of B.Tech, MCA. 26 students were selected.   2

April 13, 2011

On Campus placement drive was held by HDFC LIFE, a reputed MNC , for 2011 passing out batch of B.Tech,MCA.3 students were selected.  3

MAR 29, 2011

On Campus placement drive was held by JUST DIAL.COM ,  for 2011 passing out batch of B.Tech. 3 students were selected.   4

Mar 3, 2011

On Campus placement drive was held by CAPITAL IQ, a reputed MNC company in Chennai, for 2011 passing out batch of B.Tech,MCA. 2 students were selected.   5

MAR 29, 2011

On Campus placement drive was held by INFOSYS , a reputed software company in Chennai, for 2011 passing out batch of B.Tech. 3 students were selected.   6

Feb 27, 2011 

On Campus placement drive was held by HCL TECHNOLOGIES(CHENNAI), a reputed MNC company in Chennai, for 2011 passing out batch of B.Tech,MCA.17 students were selected.   10

Feb 20, 2011

On Campus placement drive was held by CSS CORP , a reputed software company in Chennai, for 2011 passing out batch of B.Tech. 31 students were selected.  8

Jan 16, 2011

On Campus placement drive was held by SYNTEL INC.,, a reputed software company in Pune, for 2011 passing out batch of B.Tech. 11 students were selected.  9

Jan 6, 2011

On Campus placement drive was held by HCL TECHNOLOGIES, a reputed MNC  company in  Chennai, for 2011 passing out batch of B.Tech. 57 students were selected.  

SELECTED STUDENTS FOR KNOAH SOLUTIONS PVT. LTD.

S.No.NameYearBranch
 1TEJENDER SINGHIV B.Tech EEE
 2BHUPATHI RAJIV B.Tech EEE
 3N PRANOY KUMAR IV B.Tech ECE
 4M SRAVAN KUMARIV B.Tech  CSE
 5D. SRAVAN KUMARIV B.Tech  IT

MAHINDRA SATYAM

S.No.NameYearBranch
1PRASANTH KUMAR SAPAIV B.Tech CSE
 2L ABHISHEKIV B.Tech CSE
 3PHANITEJ MVSIV B.Tech CSE
 4PRIYANKA SURYAPRAKASH MAHAVADIIV B.Tech  IT

VIJAI ELECRICALS LTD.

S.No.NameYearBranch
 1CHAITANYA KNKIV B.Tech EEE
 2P V SAINATHIV B.Tech EEE

ROFOUS SOFTWARE

S.No.NameYearBranch
 1G.MOHAN KRISHNAIV B.Tech IT
 2G.SHILPAIV B.Tech IT
 3B.USHA RANIIV B.Tech IT
 4B.GAUTHAMIV B.Tech  IT
 5E.VINAY KUMARIV B.Tech  IT
 6S.INDRAJAIV B.Tech IT
 7G.KEERTHA SWAROOPIV B.Tech IT
 8ANUSHA VUPPALAIV B.Tech  CSE
 9T.NAGA PADMINIIV B.Tech CSE
 10K.MADHU LATHAIV B.Tech CSE
 11S.ANKITHAIV B.Tech CSE
 12PRIYANKA VIHAYVARGIIV B.Tech  CSE
 13TEJAS.DIV B.Tech CSE
 14VACHASPATHI.G IV B.Tech CSE
 15TARUN PODDARIV B.Tech CSE
 16Y.LOHITHAIV B.Tech EEE
 17P.UPENDER REDDYIV B.Tech ECE
 18B.SURENDER REDDYMCAMCA
 19 K.SWETHAMCAMCA
 20 SUKEESHMBAMBA
 21K.SUREKHAMBAMBA
 22G.ANUSHAMBAMBA
 23 B.BHARGAVIMBAMBA
 24 L.SHANTHIMBAMBA
 25 SUNIL JOSHIMBA MBA
 26 B.SRAVAN KUMARMBAMBA

JUSTDIAL.COM

S.No.NameYearBranch
 1S. ANEESHII MBAMBA
 2P.SANATH KUMARII MBAMBA
 3VEERESH II MBAMBA

HDFC LIFE 

S.No.NameYearBranch
 1NAGENDRAII MBAMBA
 2RAJESHII MBAMBA
 3SUREKHAII MBAMBA
 4RAJUII MBAMBA

CAPITAL IQ

S.No.NameYearBranch
 1NARESHII MBAMBA
 2SUREKHAII MBAMBA

INFOSYS

S.No.NameYearBranch
 1USHA SHREE NANDUIV B.Tech ECE
 2TEJAS DINESH GOSARIV B.Tech CSE
 3SINDHURI DORNIPATIIV B.Tech IT

HCL TECHNOLOGIES(CHENNAI)

S.No.NameYearBranch
 1V NEEHARIKAIV B.Tech CSE
 2H SOUJANYAIV B.Tech EEE
 3P H YAMINIIV B.Tech EEE
 4B USHA SREEIV B.Tech  IT
 5R PRIYANKAIV B.Tech  IT
 6A MOUNIKAIV B.Tech ECE
 7P VISHALIV B.Tech IT
 8K ROHITIV B.Tech  IT
 9M GOUTHAM RAJ KUAMRIV B.Tech CSE
 10M GOUTHAMIIV B.Tech ECE
 11V SUREKHAIV B.Tech CSE
 12T NAGA PADMINIIV B.Tech  CSE
 13SK YASMINE JAHANIV B.Tech CSE
 14KN MAHESHIV B.Tech CSE
 15PRAMOD CHANDRANIV B.Tech IT
 16P KAVITHAMCAMCA
 17V ANUSHAIV B.Tech IT

CSS CORP(CHENNAI)

S.No.NameYearBranch
 1SK YASMINEIV B.Tech CSE
 2V ANUSHAIV B.Tech IT
 3J VISHALIIV B.Tech IT
 4S VAISHANAVIIV B.Tech  CSE
 5B.MALAVIKAIV B.Tech  IT
 6Y KAVYA REDDYIV B.Tech IT
 7L SOWJANYAIV B.Tech EEE
 8PH YAMINIIV B.Tech  EEE
 9P LAKHANIV B.Tech IT
 10D ANANADIV B.Tech IT
 11Y LOHITHAIV B.Tech EEE
 12M ANUSHAIV B.Tech  EEE
 13PRANODIV B.Tech IT
 14M RAJUIV B.Tech CSE
 15B VIJAY AMRUTH RAJIV B.Tech CSE
 16M SHIVA RAMA KRISHNA IV B.Tech IT
 17P KAVITHA MCAMCA
 18T NAMGAMANIIV B.Tech ECE
 19 CR DIVYAIV B.Tech ECE
 20 BL APOORVA SWATHIIV B.Tech ECE
 21 D SADHANAIV B.Tech IT
 22 P USHA RANIIV B.Tech IT
 23 A SNIGDHAIV B.Tech IT
 24 P VAISHANLIIV B.Tech IT
 25 N PRAVEENAIV B.Tech CSE
 26 B GOUTHAMIV B.Tech IT
 27 M GOUTHAMIIV B.Tech ECE
 28 S PRIYANKAIV B.Tech CSE
 29 R ANJUSHAIV B.Tech CSE
 30 D VIJAY KUMARIV B.Tech CSE
 31 K V SHIVA KRISHNAIV B.Tech ECE

HCL TECHNOLOGIES

S.No.NameYearBranch
 1Y.LOHITHAIV B.Tech EEE
 2M.ANUSHAIV B.Tech EEE
 3TEJASWI. SIV B.Tech EEE
 4P.SHASHANKIV B.Tech  EEE
 5G.SAILAJAIV B.Tech  EEE
 6D.PALLAVIIV B.Tech EEE
 7M.RAVALIIV B.Tech EEE
 8P.RAJ MOHANIV B.Tech  EEE
 9V.DEEPTHIIV B.Tech EEE
 10NEHAIV B.Tech EEE
 11C.PRANAVIV B.Tech EEE
 12ANITA RAJIV B.Tech  EEE
 13CHAITANYA.KIV B.Tech EEE
 14P.SHIRISHAIV B.Tech ECE
 15R.LAHANIKAIV B.Tech ECE
 15A.SWATHI IV B.Tech ECE
 15K.DINAKAR IV B.Tech ECE
 18B.KRUTHIKAIV B.Tech ECE
 19 S.UDAYA SRIIV B.Tech ECE
 20 R.MANIKANTHIV B.Tech ECE
 21 A.REKHAIV B.Tech ECE
 22 C.R.DIVYAIV B.Tech ECE
 23 T.NAGAMANIIV B.Tech ECE
 24 SUKANYA IV B.Tech ECE
 25 D.MADURAIV B.Tech ECE
 26 G.BINDU MADHAVIIV B.Tech ECE
 27 P.NIKITHAIV B.Tech CSE
 28 A.CHIRSAMAIIV B.Tech CSE
 29 K.BHASURIIV B.Tech CSE
 30 S.INDRAJAIV B.Tech CSE
 31 P.S.L.SINDHURIIV B.Tech CSE
 32 M.PRIYANKAIV B.Tech CSE
 33 V.CHANDANAIV B.Tech CSE
 34 S.KESHVANIIV B.Tech CSE
 35 S.ANKAITHAIV B.Tech CSE
 36 G.SWATHIIV B.Tech CSE
 37 V.PRIYANKAIV B.Tech CSE
 38 D.TEJAS GOSARIV B.Tech CSE
 39 G.PALLAVIIV B.Tech IT
 40 M.SRI DIVYAIV B.Tech IT
 41 HEMA NANDINIIV B.Tech IT
 42 SAI KRITHI.VIV B.Tech IT
 43 K.SARVANIIV B.Tech IT
 44 B.MALAVIKAIIV B.Tech IT
 45 B.GAUTHAMIV B.Tech IT
 46 S.SRI PRIYAIV B.Tech IT
 47 N.HARI PRIYAIV B.Tech IT
 48 CH.SWATHIIV B.Tech IT
 49 G.KEETHI SWAROOPIV B.Tech IT

Syntel INC.

S.No.NameYearBranch
 1PALLAVI DESHMUKHIV B.Tech  EEE
 2B.V.JASWANTH REDDY IV B.Tech. ECE
 3D.AVINASH REDDYIV B.Tech.  ECE
 4B.GAUTHAM IV B.Tech.  CSE
 5V.SWETHAIV B.Tech.  CSE
 6INKOLLU SUSHMAV B.Tech CSE
 7S SAI SUMUKHIV B.Tech. CSE
 8SIDDARTH KIV B.Tech.  CSE
 9P TARUNIV B.Tech.  CSE
 10G SRIKANTHIV B.Tech.  IT
 11K. GAYATHRIIV B.Tech.  IT

 

+ 2009-10
VBIT Campus Placements 2009-10

VBIT Campus Placements 2009-10 1VBIT Campus Placements 2009-10 3   

8th July, 2010

Placement drive by IBM (Tech. Associate) 4 from VBIT 3 from other colleges were selected (2009-10 passed out).

11

A Placement drive by Rofous Software                                           A Placement drive by Performica Software

PERFORMICA SOFTWARE SELECTED STUDENTS 

S.No.NameYearBranch
 1PADMAVATHIIV B.Tech  CSE
 2SHARATHIV B.Tech.  CSE
 3G.V.SWETHAIV B.Tech.  CSE
 4SAI CHAITANYAIV B.Tech.  CSE
 5SRI PRAKASHIV B.Tech.  ECE
 6KRANTHI KUMARIV B.Tech.  MCA

ACCENTURE SELECTED STUDENTS 

S.No.NameYearBranch
 1A.MOUNIKA REEYIV B.Tech ECE
 2S.SANTHOSHA SURIIV B.Tech  ECE
 3A.VENKATESHWARA RAOIV B.Tech  ECE
 4Y.JAYA LAKSHMIIV B.Tech  CSE
 5P.UDAYA KUMARIV B.Tech  CSE
 6A.GOPI REDDYIV B.Tech  CSE
 7M.SNEHAIV B.Tech  CSE
 8O.SOWJANYAIV B.Tech.  CSE
 9P.ASHWANTHIV B.Tech  IT
 10B.BINDU SHEELAIV B.Tech  IT

CEASEFIRE INDUSTRIES LTD SELECTED STUDENTS

S.No.NameYearBranch
 1B.VANKATESHII MBAMBA
 2K.NAGARAJUII MBAMBA
 3A.BALACHANDER GOUDII MBAMBA
 4B.SRIDHER REDDYII MBAMBA
 5G.NAVEEN KUMARII MBAMBA
 6U.MURALISRISHNAII MBAMBA
 7BASAVA RAJUII MBAMBA
 8CH.SANJEEV KUMARII MBAMBA

BULLS GROUP SELECTED STUDENTS

S.No.NameYearBranch
 1CHANAKYAII MBAMBA
 2PRATHIBHAII MBAMBA
 3VENKATA MASTHAM REDDYII MBAMBA
 4VENKATAPATHIII MBAMBA
 5VENKATESHWARLUIIMBAMBA

GLOBAL RESEARCH SOLUTIONS 

S.No.NameYearBranch
 1 VNV.SAI CHAITANYA IV B.Tech.CSE 
 2 K.LIKHITHA REDDY IV B.Tech CSE
 3 CH.SWATHI IV B.Tech CSE
 4 JVS.PRADYUMNA IV B.Tech ECE
 5 RCC.CHANKRADHAR IV B.Tech ECE

SATYAM SELECTED STUDENTS.

S.No.NameYearBranch
 1B. RAGHUKUMARIV B.Tech  ECE
 2R. SHIVA KUMARIV B.Tech.  CSE

APPS ASSOCIATES SELECTED STUDENTS 

S.No.NameYearBranch
 1M.SRUJANIV B.Tech  CSE
 2PSN.SHASANKIV B.Tech.  EEE

BLUESTAR TECHNOLOGIES SELECTED STUDENTS 

S.No.NameYearBranch
 1P. SWOJANYAII MBAMBA
 2 K. PADAMAVATHIII MBAMBA
 3J.V.SWETHAII MBAMBA
 4RAKESH AMANCHAII MBAMBA
+ 2008-09

Blue Star Technologies Pvt.Ltd Recruitment on 18 th October 2008

S.No.NameBranchDept.
 1J.V.SwethaIV B.Tech C.S.E.I.T.
 2K.Padmavathi IV B.Tech C.S.E. I.T.
 3P.SowjanyaIV B.Tech C.S.E. I.T.
 4S.V.Prakash.AIV B.Tech C.S.E. I.T.
 5A.Rakesh IV B.Tech C.S.E. I.T.
 6D.Sai Pavan IV B.Tech E.C.E. I.T.
 7S.Abhinay Krishna Reddy Final M.C.A. I.T.
 8Shaik.Abdul Khader Final M.C.A. I.T.
 9K.Ashok KumarFinal M.C.A. I.T.
 10D.Leela RadhikaFinal M.C.A. I.T.
 11Aroz Ahmed Shaik Final M.C.A. I.T.
 12Manju BhargaviFinal M.C.A. I.T.
 13Neeraja Final M.B.A.H.R.
 14Uma maheswari Final M.B.A.H.R.
 15Naresh Final M.B.A.H.R.

Leads Compu Soft Pvt.Ltd Recruitment on 22 October 2008

S.No.NameBranchDept.
 1R.Sharath IV B.Tech C.S.E.I.T.
 2S.Lakshmi Priya IV B.Tech C.S.E. I.T.
 3N.Lakshmi Durga IV B.Tech C.S.E. I.T.
 4Ch.Bharani Kumar Final M.C.A.I.T.
 5B.Siva RamFinal M.C.A.I.T.
+ 2007-08

May 14, 2008

On Campus placement drive was held by Performica, a reputed software company in Hyderabad, for 2008 passing out batch of B.Tech and MBA. 7 students were selected.

January 23, 2008

Pre-placement visit by Mr.Ramana, H-R, Net N Rich.

December 4, 2007 

On campus placement drive by DELL International. More than 300 students participated from 20 different colleges.

October 16, 2007

On campus placement drive by Satyam Computers Services.

September 16, 2007

Preplacement visit by Mr. Anil Kumar Mudaliyar, Talent Acquisition Team, Satyam Computers, Hyderabad.

May 7, 2008

On Campus placement drive was held by Smadurk Infotech, a reputed software company based in Bengalore, for 2008 passing out batch of CSE and ECE. 6 students were selected.

April 4, 2008

Off campus placement drive for JKC registered students by Satyam Computers. 2 students were selected.

March 24, 2008

On Campus placement drive was held by Netenrich.

March 17-19, 2008

Training course for JKC registered students was conducted by IEG, govt. of AP. The Management, Principal, Faculty congratulates the following on being selected for different companies during the campus interview.

2008 – Passed – outs

[table “” not found /]

Virtual Tour